FAQs EU SANCTIONS ON RUSSIA
Zveřejněno 16. března 2022
o omezeních souvisejících s vývozem podle článků 2, 2a a 2b nařízení Rady č. 833/2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině (dále jen "nařízení o sankcích"), ve znění nařízení Rady (EU) 2022/328 ze dne 25. února 2022.
Přátelský překlad do češtiny - Bruselská kancelář EIFEC - www.eifec.org
Tyto často kladené otázky (FAQ) poskytují informace o vývozních omezeních týkajících se zboží dvojího užití a vyspělých technologií podle článků 2, 2a a 2b nařízení o sankcích z pohledu útvarů Komise. Autoritativní výklad právních předpisů Unie může podat pouze Soudní dvůr EU.
Odkazy na články a přílohy nařízení o sankcích se týkají nařízení Rady (EU) č. 833/2014 ze dne 31. července 2014, ve znění pozdějších nařízení Rady, zejména nařízení Rady (EU) 2022/328 ze dne 25. února 2022.
Pro účely těchto Často kladených otázek se pojem "vývozní omezení" vztahuje na vývozní omezení týkající se zboží dvojího užití a pokročilých technologií podle článků 2, 2a a 2b nařízení o sankcích.
Pro účely těchto Často kladených otázek se pojem "vývoz" vztahuje na prodej, dodávku, převod nebo vývoz zboží, jakož i na poskytování zprostředkovatelských služeb a technické a finanční pomoci, není-li uvedeno jinak.
Pro účely těchto Často kladených otázek se pojem "povolení" vztahuje na povolení výjimek podle nařízení o sankcích a povolení zboží dvojího užití podle nařízení EU o zboží dvojího užití.
Pro účely tohoto FAQ je číslování článků založeno na anglické verzi nařízení o sankcích.
Nařízení o sankcích obsahuje zákaz vývozu zboží a technologií vhodných pro použití v letectví nebo kosmickém průmyslu a v energetice. Na tato opatření se tento FAQ nevztahuje.
16. března 2022
Celková struktura a přístup k těmto pokynům
Nařízení Rady (EU) 2022/328 ze dne 25. února 20221 navazuje na omezující opatření (sankce) EU v podobě vývozních omezení podle nařízení o sankcích a rozšiřuje je2 . Pokud nebudou změněna nařízením Rady (EU) 2022/328 nebo jinými nařízeními, zůstávají stávající ustanovení nařízení o sankcích v platnosti a nadále se uplatňují.
Cílem těchto pokynů je podpořit příslušné vnitrostátní orgány a zúčastněné strany, včetně vývozců, při provádění nových vývozních omezení zavedených v článcích 2, 2a a 2b a souvisejících ustanovení v článcích 1, 2c a 2d nařízení o sankcích ve znění z února 2022, aniž jsou dotčena ostatní ustanovení uvedeného nařízení.
___________________
1Nařízení Rady (EU) 2022/328 ze dne 25. února 2022, kterým se mění nařízení (EU) č. 833/2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině.
2 Nařízení Rady (EU) č. 833/2014 ze dne 31. července 2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině.
16. března 2022
Za prvé, nařízení o sankcích rozšířilo rozsah vývozních omezení týkajících se zboží a technologií dvojího užití, jak je uvedeno v příloze I nařízení EU o zboží dvojího užití3 . Vývoz tohoto zboží je od roku 2014 zakázán pro vojenský sektor. Nyní se zákaz vztahuje i na případy, kdy je toto zboží určeno pro civilní uživatele nebo použití, s velmi omezenými výjimkami a odchylkami.
Za druhé, nařízení o sankcích rovněž zakazuje vývoz dalších položek "vyspělých technologií", aby se omezilo posilování ruské vojenské a technologické kapacity v odvětvích, jako jsou elektronika, počítače, telekomunikace a informační bezpečnost, senzory a lasery a námořní doprava.
Za třetí, nařízení o sankcích určuje subjekty spojené s ruskou obrannou a průmyslovou základnou, na které se vztahují ještě přísnější vývozní omezení.
Stejně jako v jiných sankčních režimech EU se vývozní omezení vztahují na prodej, dodávky, převod a vývoz zboží, na které se vztahuje, jakož i na poskytování zprostředkovatelských služeb a technické a finanční pomoci.
Nová ustanovení předpokládají velmi omezené výjimky a odchylky v určitých definovaných situacích, které jsou dále vysvětleny v tomto dokumentu. Podobně nařízení o sankcích připouští určitou možnost pokračovat ve vývozu na základě již existujících nebo "starých" smluv s výhradou posouzení jednotlivých případů.
Nařízení o sankcích obsahuje zákaz vývozu zboží a technologií vhodných pro použití v letectví nebo kosmickém průmyslu a v energetice. Na tato opatření se tento FAQ nevztahuje.
___________________
3 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/821 ze dne 20. května 2021, kterým se zavádí režim Unie pro kontrolu vývozu, zprostředkování, technické pomoci, tranzitu a přepravy zboží dvojího užití.
16. března 2022
Zjednodušeně řečeno, postup pro ověření, zda se vás týká vývozní omezení, je následující:
Toto je zjednodušený diagram, pro další vysvětlení si u příslušných orgánů vašeho členského státu ověřte, zda se na výrobek, který prodáváte do Ruska, vztahuje nařízení o sankcích (nebo jiná omezení).
Některé přílohy nařízení o sankcích, například přílohy II, X a XI, obsahují , kódy kombinované nomenklatury (KN), zatímco zboží dvojího užití a vyspělé technologie uvedené v příloze VII jsou označeny technickými popisy. Hospodářský subjekt musí v rámci plnění svých povinností ověřit na základě kódu KN nebo technického popisu, zda se na vyvážené zboží vztahuje, či nikoli. Skutečnost, že kód KN odpovídající položce není uveden v nařízení o sankcích, nevylučuje, že se to týká některých položek zařazených pod tento kód KN, protože se může jednat o položky dvojího užití nebo položky uvedené v příloze VII nařízení o sankcích v souladu s články 2, 2a a 2b. Pokud jde o zboží dvojího užití a zboží uvedené v příloze VII nařízení o sankcích, nařízení o sankcích neobsahuje žádný vztah mezi kódy KN a tímto zbožím, na které se vztahují omezující opatření.
16. března 2022
Vývozní omezení, která se vztahují na položky uvedené v příloze I nařízení EU o zboží dvojího užití a na položky "vyspělé technologie", mají podobu zákazů, ale existují omezené výjimky a odchylky. Výjimky se týkají mimo jiné humanitárních potřeb, mimořádných zdravotních situací, přírodních katastrofy, lékařské a farmaceutické použití, dočasný vývoz zařízení pro použití zpravodajskými médii, předměty pro osobní potřebu. Výjimky se týkají mimo jiné vývozu určeného pro spolupráci mezi vládami, vývozu určeného pro civilní telekomunikační sítě, vývozu pro provoz, údržbu a bezpečnost civilních jaderných kapacit nebo vývozu určeného pro společnosti vlastněné nebo výhradně či společně kontrolované subjektem EU nebo subjektem partnerské země nebo vývozu, na který se vztahují předchozí smlouvy.
Tyto výjimky a odchylky se nevztahují na vývoz pro osoby nebo subjekty spojené s ruskou obrannou a průmyslovou základnou, jak je uvedeno v příloze IV. Pro tyto subjekty je vývoz povolen pouze za podmínek uvedených v čl. 2b odst. 1 písm. a) a b).
Současně je třeba poznamenat, že výše uvedené výjimky a odchylky se nevztahují ani na vývoz pro letecký nebo kosmický průmysl.
16. března 2022
Vývozní omezení vstoupila v platnost a stala se plně použitelnými dne 26. února 2022.
Od tohoto data je vývoz zboží a technologií, na které se vztahují vývozní omezení zavedená nařízením o sankcích, povolen pouze tehdy, pokud je povolen na základě i) příslušných výjimek nebo ii) výjimek podléhajících povolení. Pokud je povolení vyžadováno, nesmí obchod pokračovat, dokud není uděleno.
16. března 2022
Pokud se na tyto položky nevztahuje nařízení o sankcích, mohou být prodávány, dodávány, převáděny nebo vyváženy do Ruska bez omezení a související poskytování technické a finanční pomoci může pokračovat. Tím nejsou dotčena žádná jiná obchodní omezení, která by mohla platit podle jiných ustanovení nařízení nebo podle jiných předpisů.
16. března 2022
Nařízení o sankcích se použije "aniž by bylo dotčeno", tj. souběžně s nařízením EU o dvojím použití (EU) 2021/821. Vývozci musí zajistit, aby dodržovali obě nařízení.
Vývoz zboží dvojího užití by proto mohl vyžadovat povolení podle nařízení o zboží dvojího užití a v případě, že se použije výjimka podle nařízení o sankcích, také podle tohoto nařízení. V případě pochybností by se vývozci měli obrátit na příslušný orgán členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen.
Pokud vývoz zboží dvojího užití nebo "vyspělé technologie" uvedené v příloze VII spadá do oblasti působnosti výjimky, není podle nařízení o sankcích nutné předchozí povolení. V případě zboží dvojího užití však může být povolení podle nařízení o zboží dvojího užití stále vyžadováno.
Pro povolení zboží a technologií uvedených v příloze VII nařízení o sankcích se přiměřeně použijí pravidla a postupy stanovené v nařízení EU o zboží dvojího užití. To znamená, že pro například, že pokud vývoz položky, která není uvedena v příloze I nařízení o zboží dvojího užití, podléhá požadavku na povolení podle nařízení o zboží dvojího užití, například podle článku 4 (tzv. "catch-all" doložky), zůstávají tyto požadavky na povolení v platnosti bez ohledu na skutečnost, že stejná položka může být uvedena v příloze VII nařízení o sankcích.
16. března 2022
Vývoz zboží dvojího užití pro vojenské konečné použití a konečné uživatele je podle nařízení o sankcích zakázán. Vývoz zboží, které není uvedeno v příloze I nařízení EU o zboží dvojího užití ani v nařízení o sankcích, může přesto podléhat kontrole podle "catch-all clause" nařízení o zboží dvojího užití, tj. aby se zajistilo, že není určeno pro vojenské konečné použití nebo koncové uživatele (včetně případů, kdy se vývoz týká osob nebo subjektů uvedených v příloze IV nařízení o sankcích).
16. března 2022
Definice "technické pomoci" a "zprostředkovatelských služeb" jsou uvedeny v čl. 1 písm. c) a d) nařízení o sankcích. Na poskytování takové pomoci nebo služeb se vztahují zákazy uvedené v čl. 2 odst. 2 a čl. 2a odst. 2 a mohou se na ně vztahovat výjimky a odchylky podle čl. 2 odst. 3 a čl. 2a odst. 3 a čl. 2 odst. 4 a čl. 2a odst. 4 a čl. 2 odst. 5 a čl. 2a odst. 5.
16. března 2022
Oznámení příslušnému vnitrostátnímu orgánu a žádost o povolení musí být podány elektronicky. V příloze IX nařízení o sankcích jsou uvedeny formuláře obsahující povinné náležitosti těchto oznámení nebo žádostí a vývozci by měli tyto formuláře používat, kdykoli je to možné. Pokud však použití formuláře není možné, musí vývozci poskytnout alespoň všechny prvky popsané ve formuláři a v pořadí stanoveném ve formulářích.
Pokud se na položku vztahuje nařízení EU o zboží dvojího užití, musí vývozci rovněž předložit formulář(e) podle tohoto nařízení příslušnému vnitrostátnímu orgánu.
Formulář oznámení/žádosti/povolení v příloze IX nařízení o sankcích odkazuje pouze na ustanovení článků 2, 2a a 2b. Nemá vliv na používání formulářů týkajících se jiných ustanovení nařízení o sankcích.
16. března 2022
Na nekontrolované zboží obsahující jednu nebo více součástí uvedených v příloze VII se nevztahují vývozní omezení platná pro vývoz těchto součástí za předpokladu, že cílem transakce není obejít pravidla pro kontrolu vývozu zboží dvojího užití nebo omezení týkající se zboží "vyspělé technologie" podle nařízení o sankcích.
Pro položky uvedené v příloze I nařízení EU o zboží dvojího užití však nadále platí poznámka "hlavní prvek". To znamená, že nekontrolované položky obsahující jednu nebo více složek uvedených v této příloze nadále podléhají pravidlům kontroly vývozu podle nařízení EU pro zboží dvojího užití, včetně pravidla o "hlavních prvcích".
16. března 2022
Ustanovení čl. 2 odst. 3 a čl. 2a odst. 3 nařízení o sankcích stanoví sedm omezených výjimek z vývozních omezení za předpokladu, že jsou splněny určité podmínky a požadavky, tj. použití výjimky je oznámeno celním orgánům a při prvním použití je učiněno oznámení. Tyto výjimky se vztahují na:
-
humanitární účely, mimořádné zdravotní situace, naléhavá prevence nebo zmírnění události, která by mohla mít vážný a významný dopad na lidské zdraví a bezpečnost nebo životní prostředí, nebo jako reakce na přírodní katastrofy;
-
pro lékařské nebo farmaceutické účely;
-
dočasný vývoz položek pro použití zpravodajskými médii;
-
aktualizace softwaru;
-
použití jako komunikační zařízení pro spotřebitele;
-
zajištění kybernetické a informační bezpečnosti fyzických a právnických osob, subjektů a orgánů v Rusku s výjimkou jeho vlády a podniků přímo či nepřímo kontrolovaných touto vládou; nebo
-
pro osobní potřebu fyzických osob cestujících do Ruska nebo jejich nejbližších rodinných příslušníků, kteří cestují s nimi, a omezuje se na osobní věci, vybavení domácnosti, vozidla nebo obchodní nástroje, které jsou ve vlastnictví těchto osob a nejsou určeny k prodeji.
16. března 2022
V čl. 2 odst. 4 a čl. 2a odst. 4 nařízení o sankcích je stanoveno osm výjimek, kdy je třeba požádat příslušný vnitrostátní orgán o povolení. Dokud není povolení uděleno, je vývoz zboží zakázán. Odchylky se vztahují na situace, kdy je zboží určeno pro:
-
spolupráce mezi Unií, vládami členských států a vládou Ruska v čistě civilních záležitostech;
-
mezivládní spolupráce v oblasti kosmických programů;
-
provoz, údržbu, obnovu paliva a bezpečnost civilních jaderných kapacit, jakož i civilní jadernou spolupráci, zejména v oblasti výzkumu a vývoje;
-
námořní bezpečnost;
-
civilní telekomunikační sítě, včetně poskytování internetových služeb;
-
výhradní použití subjekty vlastněnými nebo výhradně či společně ovládanými právnickou osobou, subjektem nebo orgánem, který je založen nebo zřízen podle práva členského státu nebo partnerské země;
-
diplomatická zastoupení Unie, členských států a partnerských zemí, včetně delegací, velvyslanectví a misí.
U smluv uzavřených před 26. únorem 2022 si prosím ověřte otázky 25 až 27.
V případě situací s osobami nebo subjekty uvedenými v příloze IV zaškrtněte prosím otázku 17.
16 March 2022
Je na příslušném vnitrostátním orgánu, aby určil nezbytnou dokumentaci, která může být užitečná pro posouzení a ověření, zda jsou splněny podmínky pro výjimky nebo odchylky. Tato dokumentace může zahrnovat smlouvy, mezivládní dohody, prohlášení vývozce (vlastní prohlášení).
16. března 2022
Nařízení o sankcích zakazuje prodej, dodávku, převod nebo vývoz zboží nebo technologií vojenským koncovým uživatelům v Rusku nebo související poskytování technické a finanční pomoci vojenským koncovým uživatelům uvedeným v příloze IV nařízení o sankcích. To se vztahuje jak na zboží dvojího užití (uvedené v příloze I nařízení EU o dvojím užití), tak na "vyspělé technologie" (uvedené v příloze VII nařízení o sankcích).
Pokud jde o potenciální vývoz nevojenským uživatelům, kteří nejsou uvedeni v příloze IV nařízení o sankcích, nebo o nevojenské konečné použití tohoto zboží a technologií, platí následující:
- Pro zboží dvojího užití uvedené v příloze I nařízení EU o zboží dvojího užití nebo podléhající požadavku na povolení z důvodu uplatnění souhrnné doložky:
- pokud zamýšlené konečné použití spadá do oblasti působnosti výjimek uvedených v čl. 2 odst. 3 (viz otázka 12), není nutné žádat o povolení podle nařízení o sankcích, ale vývozce musí splnit požadavky podle nařízení EU o zboží dvojího užití. Kromě toho nařízení o sankcích vyžaduje, aby vývozce v celním prohlášení prohlásil, že zboží je vyváženo na základě příslušné výjimky, a oznámil to příslušnému orgánu členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen, když poprvé vyváží s využitím příslušné výjimky, a to do 30 dnů ode dne, kdy se uskutečnil první vývoz. Příslušné vnitrostátní orgány budou používání výjimek sledovat s cílem zabránit jakémukoli riziku obcházení opatření.
- pokud zamýšlené konečné použití spadá do oblasti působnosti některé z osmi činností uvedených v čl. 2 odst. 4 (viz otázka 13), požádá vývozce o povolení a příslušný orgán členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen, provede individuální posouzení. Kromě toho musí vývozce splnit požadavky podle nařízení EU o zboží dvojího užití.
- pokud vývoz spadá do smluv uzavřených před 26. únorem 2022, zaškrtněte prosím otázky 25-27
- Pro položky "vyspělé technologie" uvedené v příloze VII nařízení o sankcích::
- pokud zamýšlené konečné použití spadá do oblasti působnosti sedmi výjimek uvedených v čl. 2a odst. 3 (viz otázka 12), není nutné žádat o povolení podle nařízení o sankcích. Nařízení o sankcích vyžaduje, aby vývozce v celním prohlášení prohlásil, že zboží je vyváženo na základě příslušné výjimky, a oznámil to příslušnému orgánu členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen, když poprvé vyváží s využitím příslušné výjimky, a to do 30 dnů ode dne, kdy se uskutečnil první vývoz.
Příslušné vnitrostátní orgány budou monitorovat využívání výjimek s cílem zabránit riziku obcházení opatření.
- pokud zamýšlené konečné použití spadá do rozsahu činností uvedených v čl. 2a odst. 4 (viz otázka 13), požádá vývozce o povolení a příslušný orgán členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen, provede individuální posouzení.
- pokud vývoz spadá do smluv uzavřených před 26. únorem 2022, zaškrtněte prosím otázky 25 až 27.
Kromě toho, pokud jde o položky leteckého a kosmického průmyslu, viz otázka 4, která potvrzuje, že výše uvedené odchylky a výjimky nejsou pro tato odvětví k dispozici.
16. března 2022
Povolení podle článků 2, 2a a 2b zpracovávají příslušné vnitrostátní orgány uvedené v příloze I nařízení o sankcích a řídí se pravidly a postupy stanovenými v nařízení EU o dvojím použití, které se použije obdobně.
16. března 2022
Přísnější podmínky platí pro vývoz některým koncovým uživatelům spojeným s ruskou obrannou a průmyslovou základnou. Pokud jde o tyto osoby a subjekty uvedené v příloze IV nařízení o sankcích, výjimky se neuplatňují a platí pouze některé velmi omezené možnosti individuálního povolení příslušnými vnitrostátními orgány pro naléhavé předcházení nebo zmírnění události, která by mohla mít vážný a významný dopad na lidské zdraví a bezpečnost nebo životní prostředí. Pokud jde o tyto fyzické a právnické osoby, smlouvy uzavřené před 26. únorem 2022 mohou být plněny na základě povolení příslušného vnitrostátního orgánu, ale obchodování musí být zastaveno, dokud toto povolení nebude uděleno. O taková povolení je třeba požádat do 1. května 2022.
Vývozní omezení pro tyto subjekty se neuplatní, pokud dotčené zboží není uvedeno v příloze VII nařízení o sankcích (zboží "vyspělé technologie") ani v příloze I nařízení EU o zboží dvojího užití nebo pokud se na ně nevztahují catch-all clauses podle nařízení EU o zboží dvojího užití. Tím nejsou dotčena žádná jiná vývozní omezení, která mohou platit podle jiných pravidel nebo předpisů.
Vývozci z EU musí rovněž zajistit, aby se zahrnuté zboží nedostalo k subjektům uvedeným na seznamu nepřímo (prostřednictvím dceřiných společností těchto subjektů, které nejsou uvedeny na seznamu, nebo jiných subjektů, které ovládají, nebo prostřednictvím zprostředkovatele). Prodej, dodávka, převod nebo vývoz zahrnutých položek třetí straně - zprostředkovateli je rovněž zakázán, pokud by se položky dostaly k subjektu uvedenému na seznamu. Ve všech situacích by měli vývozci z EU provést odpovídající hloubkovou kontrolu svých obchodních partnerů a konečného místa určení zboží.
Vývozcům z EU se dále zakazuje vědomě a úmyslně se podílet na činnostech, jejichž cílem nebo výsledkem je obcházení těchto vývozních omezení.
16. března 2022
Obecně platí, že pokud nespadáte do těchto situací, nemá smysl o povolení žádat. Podmínky platné pro plnění stávajících smluv naleznete v otázkách 25-27.
16. března 2022
Položky uvedené na seznamu výrobků v příloze VII byly vybrány na základě toho, že mohou přímo či nepřímo přispět ke zvýšení vojenské a technologické kapacity Ruska. Byly rovněž vybrány ve spolupráci s našimi partnerskými zeměmi.
16. března 2022
Osoby a subjekty na rozšířeném seznamu jsou někteří koncoví uživatelé spojení s ruskou obrannou a průmyslovou základnou. Byli rovněž vybráni ve spolupráci s našimi partnerskými zeměmi.
16. března 2022
Praktické fungování omezení vývozu zboží dvojího užití a "vyspělých technologií" pro podniky
Položky v příloze VII jsou uvedeny na základě jejich popisu a technických parametrů. Pokud vyvážíte do Ruska a vaše zboží podléhá kontrole, můžete být požádáni o předložení jakéhokoli dokumentu potřebného k identifikaci vašeho zboží a užitečného pro jeho identifikaci a klasifikaci, včetně například technického listu, kde jsou uvedeny vlastnosti a technické parametry vašeho zboží.
16. března 2022
Příloha VII nařízení o sankcích, která obsahuje seznam položek "vyspělé technologie", neobsahuje kódy zboží (celní kódy).
V příloze tohoto FAQ je pro čistě informativní účely uvedena srovnávací tabulka s odkazy, v níž je zboží uvedené v příloze VII nařízení o sankcích přiřazeno k odpovídajícím kódům zboží, jak jsou definovány podle pravidel společného celního sazebníku a kombinované nomenklatury (KN). Tato tabulka je poskytována jako zdvořilostní informace pro hospodářské subjekty, aby jim pomohla při identifikaci a zařazování zboží v příloze VII, na které se vztahují opatření stanovená v čl. 2a odst. 1 a čl. 2b odst. 1 nařízení o sankcích. Odpovídající osmimístné kódy KN poskytují hospodářským subjektům nezávazné vodítko pro zjištění a identifikaci zboží, které deklarují. Nejsou závazné a jsou poskytovány bez dotčeny všechny povinnosti hospodářského subjektu z hlediska kontroly vývozu a sankcí, které je třeba zkontrolovat v okamžiku podání celního prohlášení.
Je třeba poznamenat, že ačkoli kódy zboží podporují hospodářské subjekty v jejich úsilí o dodržování předpisů, pro vyvození závěrů, zda se na zboží vztahují vývozní omezení, je nezbytné další technické posouzení. Toto dodatečné technické posouzení je často nutné, protože ve většině případů neexistuje dokonalá shoda mezi popisem zboží v příloze VII a popisem odpovídajících kódů zboží.
Kódy komodit jsou převzaty z kombinované nomenklatury. Ta je definována v čl. 1 odst. 2 nařízení Rady (EHS) č. 2658/874 a uvedena v příloze I uvedeného nařízení, které jsou platné v době zveřejnění nařízení o sankcích.
_________________
4 Nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku.
16. března 2022
Pojem "traktor" (položka X.A.VII.001.b v příloze VII) se týká kolových traktorů mimo pozemní komunikace, mezi něž patří i zemědělské traktory, pokud splňují technické parametry požadované v této kontrole.
Těžká nákladní vozidla, kterými se rozumí silniční nákladní vozidla pro návěsy, jsou zahrnuta v položce X.A.VII.001.c téže přílohy.
16. března 2022
Pro usnadnění oznamování a povolování prodeje, dodávek, převodu nebo vývozu zboží, které spadá do oblasti působnosti článků 2, 2a a 2b nařízení o sankcích, je v příloze IX nařízení uveden vzor s povinnými prvky informací, které má vývozce poskytnout příslušnému orgánu členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen.
Pokud položka spadá také do oblasti působnosti nařízení EU o zboží dvojího užití, musí vývozce rovněž splnit požadavky podle tohoto nařízení a použít vzor uvedený v tomto nařízení.
Seznam příslušných orgánů členských států pro nařízení o sankcích je k dispozici v příloze I nařízení o sankcích.
Seznam příslušných orgánů členských států podle nařízení EU o dvojím užití je zveřejněn v Úředním věstníku Evropské unie5 . Kopie tohoto seznamu je k dispozici na specializovaných internetových stránkách Komise.
___________________
5 Informační poznámka - Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/821, kterým se zavádí režim Unie pro kontrolu vývozu, zprostředkování, technické pomoci, tranzitu a přepravy zboží dvojího užití (Úř. věst. L 206, 11.6.2021, s. 1.): Informace o opatřeních přijatých členskými státy v souladu s články 4, 6 a 7, 9, 11, 12, 22 a 23
16. března 2022
S cílem umožnit plnění smluv uzavřených před 26. únorem 2022 mohou členské státy povolit vývoz zboží dvojího užití a "vyspělých technologií" pro nevojenské použití a nevojenské uživatele, pokud vývozce o takové povolení požádá před 1. květnem 2022. Tato povolení posuzuje příslušný vnitrostátní orgán případ od případu podle platných pravidel. Do obdržení povolení je vývoz takového zboží, na které se vztahují nové sankce, zakázán. Po 1. květnu 2022 není dovoleno žádat o povolení pro plnění stávajících smluv a dohod.
Příslušné vnitrostátní orgány neudělí povolení, pokud existují oprávněné důvody se domnívat, že konečný uživatel by mohl být vojenským konečným uživatelem nebo fyzickou či právnickou osobou uvedenou v příloze IV, že zboží by mohlo mít vojenské konečné použití nebo že vývoz je určen pro letecký nebo kosmický průmysl.
Pokud byla smlouva uzavřena před 26. únorem přímo s fyzickou osobou nebo subjektem uvedeným v příloze IV, mohly by příslušné vnitrostátní orgány povolit její pokračování za předpokladu, že vývozce o takové povolení požádá před 1. květnem 2022.
Nařízení o sankcích neobsahuje žádný odkaz na dobu platnosti takového povolení.
Pokud smlouva předpokládá vývoz zboží dvojího užití, musí mít vývozce před vlastním vývozem potřebné povolení podle nařízení EU o zboží dvojího užití.
16. března 2022
Pro usnadnění povolování stávajících smluv je v příloze IX nařízení o sankcích uveden vzor s povinnými prvky informací, které má vývozce poskytnout příslušnému orgánu členského státu, v němž má vývozce bydliště nebo je usazen. Pokud položka spadá do oblasti působnosti nařízení EU o zboží dvojího užití, musí vývozce splnit i požadavky podle tohoto nařízení.
Seznam příslušných orgánů členských států je k dispozici v příloze I nařízení o sankcích.
Seznam příslušných orgánů členských států podle nařízení EU o dvojím užití je zveřejněn v Úředním věstníku Evropské unie6 . Kopie tohoto seznamu je k dispozici na internetových stránkách Komise věnovaných kontrole vývozu zboží dvojího užití.
__________________
6 Informační poznámka - Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/821, kterým se zavádí režim Unie pro kontrolu vývozu, zprostředkování, technické pomoci, tranzitu a přepravy zboží dvojího užití (Úř. věst. L 206, 11.6.2021, s. 1.): Informace o opatřeních přijatých členskými státy v souladu s články 4, 6 a 7, 9, 11, 12, 22 a 23
16. března 2022
Ne. Odchylky v čl. 2 odst. 5 a čl. 2a odst. 5 jsou určeny pro nevojenské použití a pro nevojenské uživatele. Ustanovení čl. 2 odst. 7 a čl. 2a odst. 7 stanoví, že při rozhodování o žádostech o povolení nemohou příslušné vnitrostátní orgány povolení udělit, pokud mají důvodné podezření, že konečný uživatel může být vojenským konečným uživatelem nebo že zboží může mít vojenské konečné použití.
Podle čl. 2b odst. 1 písm. b) lze povolit zachování platnosti smlouvy v případě, že konečným uživatelem je subjekt nebo fyzická osoba uvedená v příloze IV.
16. března 2022
Plnění smluv, kdy byly dodány položky a některé činnosti musí provést prodávající (například technické rozhovory se zákazníkem; formální převzetí výrobku/položek; testování; uzavření smlouvy a úhrada milníků), vyžaduje povolení k dokončení těch částí smlouvy, které se týkají poprodejních služeb.
16. března 2022
Čl. 2 odst. 5, čl. 2a odst. 5 a čl. 2b odst. 1 písm. b) nedefinují pojem "smlouvy". Vzhledem k tomu, že předmětem a účelem těchto ustanovení je umožnit vývozcům, aby s výhradou povolení plnili své smluvní závazky podle příslušných vnitrostátních právních předpisů, je na příslušných vnitrostátních orgánech, aby podle svých vnitrostátních právních předpisů posoudily, zda byla smlouva uzavřena.
Obecně se v souvislosti se sankcemi EU smlouva považuje za uzavřenou, pokud obsahuje všechny prvky nezbytné pro provedení transakce (např. produkt, cenu, množství, termíny dodání, způsoby provedení atd.). Pokud některý z těchto podstatných prvků chybí, a vyžadoval by proto podpis následné dohody, neměla by být původní dohoda považována za smlouvu.
16. března 2022
Nařízení o sankcích zakazuje "přímo či nepřímo prodávat, dodávat, převádět nebo vyvážet [zahrnuté zboží], ať už pochází z Unie, či nikoli, jakékoli fyzické nebo právnické osobě, subjektu nebo orgánu v Rusku". Zakazuje také "vědomou a úmyslnou účast na činnostech, jejichž cílem nebo výsledkem je obcházení zákazů" uvedených v nařízení.
Vývozce z EU by proto musel požádat o povolení příslušných vnitrostátních orgánů podle čl. 2 odst. 5, čl. 2a odst. 5 a čl. 2b odst. 1 písm. b), aby mu bylo umožněno splnit jakoukoli smlouvu, která vyžaduje vývoz zboží, na které se vztahuje, do Ruska nebo pro použití v Rusku.
Pokud má dceřiná společnost ruského subjektu sídlo v EU, je tato dceřiná společnost sama povinna dodržovat nařízení o sankcích.
Vývozci z EU musí rovněž zajistit, aby se zahrnuté zboží nedostalo k subjektům uvedeným na seznamu nepřímo (prostřednictvím dceřiných společností těchto subjektů, které nejsou uvedeny na seznamu, nebo jiných subjektů, které ovládají, nebo prostřednictvím zprostředkovatele). Prodej, dodávka, převod nebo vývoz zahrnutých položek třetí straně - zprostředkovateli je rovněž zakázán, pokud by se položky dostaly k subjektu uvedenému na seznamu. Ve všech situacích by měli vývozci z EU provést odpovídající hloubkovou kontrolu svých obchodních partnerů a konečného místa určení zboží.
Vývozcům z EU se dále zakazuje vědomě a úmyslně se podílet na činnostech, jejichž cílem nebo výsledkem je obcházení těchto omezení.
16. března 2022
Oblast působnosti nařízení o sankcích je stanovena v článku 13; sankce EU se neuplatňují exteritoriálně. Nařízení o sankcích se mimo jiné vztahuje na všechny osoby na území Unie i mimo něj, které jsou státními příslušníky některého členského státu, a na všechny právnické osoby, subjekty nebo orgány na území Unie i mimo něj, které jsou založeny nebo zřízeny podle práva některého členského státu.
Dceřiné společnosti společností EU jsou založeny podle práva hostitelské země, a jsou tedy vázány zákony hostitelské země. Nicméně státní příslušníci EU pracující pro tuto dceřinou společnost jsou osobně vázáni sankcemi EU a mohou být osobně odpovědní za účast na transakcích, které porušují sankce EU. Například i když dceřiná společnost sama uzavřela transakci, na státní příslušníky EU, kteří transakci zprostředkovali, by se stále mohla vztahovat doložka proti obcházení, pokud se "podílejí na činnostech", jejichž cílem nebo důsledkem je obcházení hlavního zákazu. Kromě toho by byla relevantní rozhodnutí přijatá zahraniční dceřinou společností, která musí být schválena/pověřena mateřskou společností v EU, neboť ta je vázána, pokud jde o její vlastní činnost.
16. března 2022
Pokud vaše společnost se sídlem v EU výhradně nebo společně kontroluje společný podnik se sídlem v Rusku a podle ruských zákonů a předmět je určen výhradně pro použití společným podnikem, je možné požádat o povolení k vývozu tohoto předmětu. Pokud jde o výjimky vztahující se na vývoz určený k plnění smluv uzavřených před 26. únorem 2022, podívejte se na otázky 25-27.
16. března 2022
Pojem "ostatní služby" je komplexní. Zahrnuje všechny služby, které "souvisejí se zbožím a technologiemi uvedenými v odstavci 1 a s poskytováním, výrobou, údržbou a používáním tohoto zboží a technologií, a to přímo nebo nepřímo jakékoli fyzické nebo právnické osobě, subjektu nebo orgánu v Rusku nebo pro použití v Rusku".
16. března 2022
Příslušné orgány členských států podle nařízení EU o zboží dvojího užití vydávají vývozní povolení pro zboží dvojího užití na základě konkrétního posouzení jednotlivých případů. Pokud mají příslušné vnitrostátní orgány důvod k přezkumu svého předchozího posouzení, umožňuje jim čl. 16 odst. 1 nařízení EU o zboží dvojího užití zrušit, pozastavit, změnit nebo odvolat již udělené vývozní povolení.
Důvodem může být mimo jiné změna posouzení rizik spojených s konkrétním konečným použitím, konečným uživatelem nebo místem určení, které vzbuzuje obavy, nebo další omezení obchodu se zbožím, která mohla být přijata po udělení vývozního povolení. Příslušný vnitrostátní orgán však může mít i jiné důvody pro zrušení, pozastavení, změnu nebo odnětí vývozního povolení.
Nařízení o sankcích umožňuje příslušným vnitrostátním orgánům zrušit, pozastavit, změnit nebo zrušit povolení, které udělily, pokud se domnívají, že takové zrušení, pozastavení, změna nebo odvolání je nezbytné pro účinné provádění nařízení o sankcích.
16. března 2022
Nařízení o sankcích se netýká dovozu z Ruska.
Dovozci z EU by však měli provést náležitou hloubkovou kontrolu a zajistit, aby tento dovoz a související platby neporušovaly jiná omezující opatření EU.
Zejména nařízení Rady (EU) č. 269/20147 ukládá zmrazení aktiv určitých cílových osob a zakazuje jim přímo či nepřímo poskytovat finanční prostředky nebo hospodářské zdroje. To zahrnuje i platby za zboží a služby.
Kromě toho nařízení Rady (EU) č. 692/20148 zakazuje dovoz z Krymu a Sevastopolu a nařízení Rady (EU) 2022/2639 zakazuje dovoz z oblastí Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině, které nejsou pod kontrolou vlády. Riziko přesměrování přes Rusko by mělo být náležitě zohledněno.
Další podrobnosti o omezujících opatřeních EU přijatých v reakci na krizi na Ukrajině jsou k dispozici na mapě sankcí EU .
____________________
7 Nařízení Rady (EU) č. 269/2014 ze dne 17. března 2014 o omezujících opatřeních vůči činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, Úř. věst. L 78, 17.3.2014, s. 6-15.
8 Nařízení Rady (EU) č. 692/2014 ze dne 23. června 2014 o omezujících opatřeních v reakci na protiprávní anexi Krymu a Sevastopolu, Úř. věst. L 183, 24.6.2014, s. 9.
9 Nařízení Rady (EU) 2022/263 ze dne 23. února 2022 o omezujících opatřeních v reakci na uznání nevládou kontrolovaných oblastí Doněcké a Luganské oblasti na Ukrajině a vyslání ruských ozbrojených sil do těchto oblastí, Úř. věst. L 42I, 23.2.2022, s. 77-94.
16. března 2022
Od 26. února 2022 je vývoz zboží dvojího užití do Ruska zakázán, a to i pro civilní použití. Některé výjimky a odchylky uvedené v nařízení o sankcích, jakož i uplatnění "doložky o zachování původu", stále umožňují vývoz zboží dvojího užití ve velmi specifických případech a za velmi přísných podmínek, včetně potřeby dodatečných vývozních povolení.
Nařízení o sankcích však neukládá příslušným vnitrostátním orgánům povinnost pozastavit nebo zrušit licence udělené podle nařízení o dvojím užití. Spíše vyžaduje, aby tytéž vývozy byly v souladu s novými zákazy vývozu zboží dvojího užití stanovenými v nařízení o sankcích a mohly pokračovat pouze na základě výjimky nebo odchylky.
16. března 2022
Ne. Nařízení o sankcích se použije od 26. února 2022. Neposkytuje zvláštní flexibilitu pro položky, které se k tomuto datu nacházely uvnitř Evropské unie.
16. března 2022
Zboží nacházející se v EU, jehož konečným místem určení je Rusko a které je uvedeno na sankčním seznamu, spadá do oblasti působnosti článků 2, 2a a 2b nařízení o sankcích. Zákaz přímého či nepřímého prodeje, dodávek, převodu nebo vývozu tohoto zboží zahrnuje i zákaz tranzitu přes území EU. Tranzit zakázaného zboží mezi třetími zeměmi přes území EU je tedy zakázán.
Vnější tranzit, překládka, zpětná překládka, zpětný vývoz ze svobodného pásma, dočasné uskladnění a přímý zpětný vývoz ze zařízení pro dočasné uskladnění, vstup do celního území Unie na stejném plavidle nebo v letadle, které je odveze z tohoto území bez vykládky, a jakýkoli jiný pohyb zboží, které vstupuje do EU a je určeno do Ruska, bude podléhat posouzení rizik celními orgány, které mohou rozhodnout, zda zásilka spadá do oblasti působnosti sankcí, a tudíž vyžaduje kontrolu. Toto zboží bude pod celním dohledem až do doby, kdy opustí celní území Unie (viz čl. 267 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie).
16. března 2022
Kontroly podle nařízení o sankcích se kromě vývozu vztahují také na "prodej, dodávky nebo převod" zboží dvojího užití a "pokročilých technologií", tedy i na prodej, dodávky nebo převod zboží, které se již nachází v Rusku, například pokud je toto zboží v zásobách společnosti EU v Rusku (například pobočky společnosti EU v Rusku).
16. března 2022
Nařízení o sankcích se netýká vývozu kontrolovaného zboží, které má být dodáno do třetích zemí, a to ani v případě, že prochází přes Rusko. Jedním z prvků, které je třeba vzít v úvahu, je vysoké riziko zneužití takového zboží nebo jakékoli jiné možné riziko obcházení nařízení o sankcích.
16. března 2022
Vývozní omezení podle nařízení o sankcích se nevztahují na transakce výhradně v rámci EU mezi společnostmi usazenými v EU. Podrobnosti o smlouvách se subjekty se sídlem v EU, které jsou propojeny s osobami nebo subjekty uvedenými na seznamu, viz také otázka 31.
Odděleně od nařízení o sankcích se na některé ruské osoby a subjekty vztahují individuální finanční omezení, např. v nařízení Rady (EU) č. 269/2014. Tato omezení zahrnují zmrazení aktiv a zákaz poskytovat finanční prostředky nebo hospodářské zdroje přímo či nepřímo těmto osobám a subjektům uvedeným na seznamu. Zpřístupnění finančních prostředků nebo hospodářských zdrojů subjektům, které nejsou uvedeny na seznamu a které jsou vlastněny nebo ovládány osobou nebo subjektem uvedenými na seznamu (včetně plateb výměnou za zboží), se v zásadě považuje za jejich nepřímé zpřístupnění těmto subjektům, ledaže lze na základě individuálního přístupu založeného na posouzení rizik a s přihlédnutím ke všem relevantním okolnostem přiměřeně určit, že se tyto prostředky nedostanou k osobě nebo subjektu uvedeným na seznamu. Zpřístupnění finančních prostředků nebo hospodářských zdrojů zprostředkovateli, který je třetí stranou, je rovněž zakázáno, pokud by tyto prostředky byly ve prospěch osoby nebo subjektu uvedeného na seznamu. Ve všech situacích by měli vývozci z EU provádět náležitou hloubkovou kontrolu svých obchodních partnerů a konečného místa určení finančních prostředků nebo hospodářských zdrojů.
Vývozcům z EU se dále zakazuje vědomě a úmyslně se podílet na činnostech, jejichž cílem nebo výsledkem je obcházení těchto omezení.
16. března 2022
Uvolnění kontrolované technologie (včetně znalostí nebo nehmotných předmětů) zahraničním osobám je druhem nehmotného transferu technologií, který je také znám jako "domnělý vývoz".
Články 2 a 2a nařízení o sankcích zakazují přímý nebo nepřímý prodej, převod nebo vývoz zboží a technologií, na které se vztahují opatření, jakékoli fyzické nebo právnické osobě, subjektu nebo orgánu v Rusku nebo pro použití v Rusku. Požadavky na kontrolu technické pomoci rozšiřují kontrolu také na cizí státní příslušníky v EU. Společnosti by proto měly omezit přístup ruských zaměstnanců k těmto znalostem nebo technologiím, pokud by tyto znalosti a technologie byly použity v Rusku.
16. března 2022
Hospodářské subjekty z EU by měly mít zavedeny odpovídající postupy náležité péče, aby zajistily, že jejich vývoz zboží, na které se vztahuje, nebude přesměrován do Ruska. To by mohlo zahrnovat například smluvní doložky s jejich obchodním partnerem ze třetí země, které by zakládaly odpovědnost v případě, že tento partner zboží do Ruska zpětně vyveze, a také následná ověření.
Provádění a vymáhání sankcí je na členských státech. Komise monitoruje provádění a vymáhání sankcí členskými státy. Pokud je zboží, na které se sankce vztahují a které bylo vyvezeno z EU do třetí země, zpětně vyvezeno do Ruska, mohou příslušné vnitrostátní orgány považovat neprovedení náležité péče ze strany vývozce z EU za porušení nařízení o sankcích. Pokud vývozce z EU vědomě a záměrně neprovede takovou náležitou péči, může to být považováno za účast na systému obcházení.
16. března 2022
Územní působnost nařízení o sankcích je omezena na EU. Existence celní unie mezi Tureckem a Unií neznamená automatické rozšíření územní působnosti sankcí - v dohodě o celní unii mezi EU a Tureckem to není stanoveno. Ta stanoví, že Turecko má povinnost sladit opatření se společnou obchodní politikou celní unie. Naopak vzhledem k tomu, že sankce mají právní základ související se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU, nespadají pod závazek Turecka sladit svá opatření se společnou obchodní politikou celní unie. V tomto ohledu je s Tureckem zacházeno jako s jakoukoli jinou třetí zemí, která neuplatňuje stejné sankce jako EU.
16. března 2022
Podle Protokolu o Irsku a Severním Irsku, konkrétně oddílu 47 jeho přílohy 2, se sankce založené na článku 215 SFEU automaticky vztahují i na Severní Irsko, pokud se týkají obchodu se zbožím. To znamená, že omezení podle nařízení o sankcích týkající se obchodu se zbožím se vztahují i na obchod mezi Severním Irskem a Ruskem.
Kromě toho se použijí obecná pravidla pro oblast působnosti nařízení o sankcích podle článku 13.
16. března 2022
Nařízení o sankcích nestanoví náhradu pro společnosti vyvážející do Ruska zboží, na které se vztahuje.
16. března 2022
Spolupráce s partnerskými zeměmi
Rozsah vývozních omezení byl úzce koordinován se zeměmi, u nichž se očekává, že budou uplatňovat v podstatě rovnocenná obchodní opatření. To platí zejména pro USA, kde naše spolupráce navazuje na angažovanost v rámci Rady EU a USA pro obchod a technologie. Po přijetí opatření bude naše spolupráce posílena, aby byla zajištěna odpovídající koordinace a rovné podmínky pro společnosti z EU a USA.
Nařízení o sankcích obsahuje seznam partnerských zemí, který může být změněn tak, aby do něj byly přidány další země, které mají v podstatě rovnocenná obchodní opatření.
16. března 2022
Pro účely těchto opatření se "partnerskými zeměmi" rozumí země, které uplatňují soubor opatření omezujících vývoz, jež jsou v podstatě rovnocenná opatřením stanoveným v nařízení o sankcích. Seznam partnerských zemí je uveden v příloze nařízení a od 26. února 2022 zahrnuje i USA. Komise bude nadále přezkoumávat opatření přijatá třetími zeměmi a udržovat s nimi úzké kontakty s cílem zajistit účinné sankce.
Pojem "partnerská země" má několik rozměrů souvisejících s články 2 a 2a nařízení o sankcích:
Za prvé, subjekty vlastněné nebo kontrolované podnikem partnerské země jsou způsobilé pro stejnou výjimku jako subjekty vlastněné nebo kontrolované podnikem členského státu. V důsledku toho mohou členské státy povolit prodej, dodávky, převod nebo vývoz krytého zboží a technologií nebo poskytnutí související technické nebo finanční pomoci těmto podnikům za předpokladu, že nejsou určeny pro vojenské použití nebo pro vojenského koncového uživatele.
Za druhé mohou členské státy povolit prodej, dodávky, převod nebo vývoz zboží a technologií, na něž se vztahuje, nebo poskytování související technické nebo finanční pomoci určené pro diplomatická zastoupení partnerských zemí nacházející se v Rusku.
Za třetí, EU si bude v případě potřeby a na základě reciprocity vyměňovat informace s partnerskými zeměmi s cílem podpořit účinnost vývozních omezení podle nařízení o sankcích a důsledné uplatňování opatření na omezení vývozu uplatňovaných partnerskými zeměmi.
16. března 2022
Spojené státy upustily od takzvaného pravidla o přímých zahraničních výrobcích (oddíl 734.9 EAR) a pravidla de minimis (oddíl 734.4 písm. a) EAR) pro položky pokročilých technologií uvedené v příloze VII. Spojené státy rovněž upustily od pravidla FDPR v případě zboží dvojího užití.
USA dále nebudou uplatňovat exteritoriální kontroly na položky, u nichž je kontrolovaná položka uvedená v příloze VII hlavním prvkem vyvážené položky, ale na samotnou vyváženou položku se nařízení o sankcích nevztahuje, pokud příslušný vnitrostátní orgán postupuje s náležitou péčí podle čl. 2 odst. 7 a čl. 2a odst. 7 nařízení o sankcích.
16. března 2022
Další různé otázky
Ne. Další sankce uložené Bělorusku, včetně dalších omezení obchodu, jsou stanoveny v nařízení Rady (EU) 2022/355 ze dne 2. března 2022, kterým se mění nařízení (ES) č. 765/2006 o omezujících opatřeních vzhledem k situaci v Bělorusku. Ta však do značné míry odrážejí výše uvedený přístup.
16. března 2022
PŘÍLOHA - Orientační tabulka dočasných korelací pro položky uvedené v příloze VII nařízení o sankcích
Integrovaný celní sazebník Společenství (TARIC) vedený v databázi Komise obsahuje dovozní a vývozní opatření vztahující se na konkrétní zboží, jako jsou pozastavení cel, celní kvóty, celní preference, antidumpingová cla, množstevní omezení, embarga, ale také kontroly vývozu.
Integrací a kódováním těchto opatření zajišťuje TARIC jejich jednotné uplatňování všemi členskými státy a poskytuje všem hospodářským subjektům jasný přehled o všech opatřeních, která je třeba přijmout při dovozu do EU nebo vývozu zboží z EU.
Pokud jde o položky uvedené v příloze VII nařízení (EU) 2022/328, byla opatření TARIC na úrovni osmimístného čísla zpřístupněna dotčeným orgánům a zúčastněným stranám dne 4. března.
16. března 2022
Srovnávací tabulka spojuje zboží uvedené v příloze VII s odpovídajícími kódy zboží definovanými podle pravidel společného celního sazebníku a kombinované nomenklatury (KN). Odpovídající osmimístné kódy KN určují celní zařazení zboží a kódy, které se uvádějí v celním prohlášení.
Tato srovnávací tabulka není závazná a je uvedena, aniž jsou dotčeny povinnosti hospodářského subjektu v rámci kontrol vývozu a omezujících opatření, které budou kontrolovány zejména při podávání celního prohlášení.
Je třeba poznamenat, že v mnoha případech není seznam kódů KN ve srovnávací tabulce dostačující. Pro vyvození závěrů o tom, zda se na zboží vztahují opatření, je nutné další technické posouzení. Toto dodatečné posouzení je nezbytné, protože v mnoha případech není popis kódu KN dostatečně konkrétní, aby přesně odpovídal kontrolnímu textu položek v příloze VII. Je třeba poznamenat, že tato srovnávací tabulka nezahrnuje vztahy k softwaru, a to z následujících důvodů:
-
klasifikace CN není založena na obsahu softwaru, ale na jeho podpoře (flash disk, DVD atd.);
-
software je často vyvážen jako součást souvisejícího zařízení nebo výrobků, a proto kód KN, který má vývozce deklarovat, je kód KN, který se vztahuje k zařízení nebo výrobkům;
-
většinou se software neposílá příjemci prostřednictvím celních úřadů, ale prostřednictvím cloudu nebo jakéhokoli výpočetního serveru.
Je třeba také poznamenat, že tato korelační tabulka nezahrnuje korelace s technologiemi, protože vývoz nehmotných položek se u celních orgánů nedeklaruje.
Kódy KN jsou převzaty z kombinované nomenklatury definované v čl. 1 odst. 2 nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku z roku 2022 a uvedené v příloze I uvedeného nařízení, které jsou platné v době zveřejnění nařízení o sankcích. Srovnávací tabulka bude v případě potřeby revidována s ohledem na revize seznamu zboží v příloze VII a/nebo odpovídajících kódů zboží.
Pro větší srozumitelnost se za hlavní součásti považují všechny smontované prvky, které tvoří část konečného předmětu a bez nichž je tento předmět nefunkční.
16. března 2022