FAQs EU SANCTIONS ON RUSSIA
Avaldatud 16. märtsil 2022
ekspordipiirangute kohta vastavalt nõukogu määruse (EL) nr 833/2014 (mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Venemaa tegevust, mis destabiliseerib olukorda Ukrainas (edaspidi "sanktsioonide määrus"), mida on muudetud nõukogu 25. veebruari 2022. aasta määrusega (EL) 2022/328), artiklitele 2, 2a ja 2b.
Sõbralik tõlge saksa keelde – EIFEC Brüsseli kontor – www.eifec.org
Käesolevad korduma kippuvad küsimused annavad teavet kahesuguse kasutusega kaupade ja kõrgtehnoloogiliste kaupade ekspordipiirangute kohta vastavalt sanktsioonide määruse artiklitele 2, 2a ja 2b komisjoni talituste seisukohast. Ainult Euroopa Liidu Kohus saab liidu õigusakte autoriteetselt tõlgendada.
Viited sanktsioonide määruse artiklitele ja lisadele viitavad nõukogu 31. juuli 2014. aasta määrusele (EL) nr 833/2014, mida on muudetud hilisemate nõukogu määrustega, eelkõige nõukogu 25. veebruari 2022. aasta määrusega (EL) 2022/328.
Käesolevas KKKs tähendab mõiste "ekspordipiirangud" ekspordipiiranguid, mis on seotud kahesuguse kasutusega kaupade ja kõrgtehnoloogiliste kaupade ekspordiga vastavalt sanktsioonide määruse artiklitele 2, 2a ja 2b.
Käesolevas KKKs tähendab mõiste "eksport" kaupade müüki, tarnimist, üleandmist või eksportimist, samuti vahendusteenuste ning tehnilise ja finantsabi osutamist, kui ei ole sätestatud teisiti.
Käesolevas KKKs tähendab mõiste "luba" sanktsioonide määruse kohaste erandite lubamist ja ELi kahesuguse kasutuse määruse kohaste kahesuguse kasutuse lubade andmist.
Käesolevas KKKs põhineb artiklite numeratsioon sanktsioonide määruse ingliskeelsel versioonil.
Sanktsioonimäärus sisaldab ekspordikeeldu kaupade ja tehnoloogia suhtes, mis sobivad kasutamiseks lennunduses või kosmosetööstuses ning energiasektoris. Neid meetmeid käesolev KKK ei hõlma.
16. märts 2022
Käesoleva juhendi üldine struktuur ja lähenemisviis
Nõukogu 25. veebruari 2022. aasta määrus (EL) 2022/3281 tugineb ELi piiravatele meetmetele (sanktsioonidele) ekspordipiirangute kujul sanktsioonide määruse2 alusel ja laiendab neid. Kui nõukogu määrusega (EL) 2022/328 või muude määrustega ei muudeta, jäävad sanktsioonide määruse olemasolevad sätted jõusse ja neid kohaldatakse jätkuvalt.
Käesoleva juhendi eesmärk on toetada riiklikke pädevaid asutusi ja sidusrühmi, sealhulgas eksportijaid, 2022. aasta veebruaris muudetud sanktsioonide määruse artiklites 2, 2a ja 2b kehtestatud uute ekspordipiirangute ning sellega seotud artiklite 1, 2c ja 2d sätete rakendamisel, ilma et see piiraks kõnealuse määruse muude sätete kohaldamist.
___________________
1Nõukogu määrus (EL) 2022/328, 25. veebruar 2022, millega muudetakse määrust (EL) nr 833/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Venemaa tegevuse destabiliseerimisega Ukrainas.
2 Nõukogu 31. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 833/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Venemaa tegevuse destabiliseerimisega Ukrainas.
16. märts 2022
Esiteks on sanktsioonide määrusega laiendatud kahesuguse kasutusega kaupade ja tehnoloogiate ekspordipiirangute ulatust, mis on määratletud ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas3 . Nende kaupade eksport on alates 2014. aastast sõjalise sektori jaoks keelatud. Nüüd kohaldatakse keeldu ka siis, kui need kaubad on mõeldud tsiviilkasutuseks või -kasutuseks, kusjuures erandid ja erandid on väga piiratud.
Teiseks keelatakse sanktsioonimäärusega ka täiendavate "kõrgtehnoloogia" kaupade eksport, et piirata Venemaa sõjalise ja tehnoloogilise suutlikkuse suurendamist sellistes sektorites nagu elektroonika, arvutid, telekommunikatsioon ja infoturve, sensorid ja laserid ning merendus.
Kolmandaks on sanktsioonide määruses määratletud Venemaa kaitse- ja tööstusbaasiga seotud üksused, kelle suhtes kehtestatakse veelgi rangemad ekspordipiirangud.
Nagu teistes ELi sanktsioonirežiimides, kohaldatakse ekspordipiiranguid hõlmatud kaupade müügi, tarnimise, üleandmise ja ekspordi suhtes, samuti vahendusteenuste ning tehnilise ja finantsabi osutamise suhtes.
Uued sätted näevad ette väga piiratud erandeid ja erandeid teatud kindlaksmääratud olukordades, mida selgitatakse käesolevas dokumendis lähemalt. Samamoodi võimaldab sanktsioonide määrus teatud määral jätkata eksportimist juba olemasolevate lepingute alusel, mille puhul tuleb hinnata iga juhtumi puhul eraldi.
Lõpuks sisaldab sanktsioonimäärus ekspordikeeldu kaupade ja tehnoloogia suhtes, mis sobivad kasutamiseks lennunduses või kosmosetööstuses ning energiasektoris. Neid meetmeid käesolev KKK ei hõlma.
___________________
3 Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2021/821, 20. mai 2021, millega kehtestatakse liidu kord kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi, vahendamise, tehnilise abi, transiidi ja veo kontrollimiseks.
16. märts 2022
Lihtsustatult öeldes on ekspordipiirangu olemasolu kontrollimise protsess järgmine:
See on lihtsustatud skeem, täpsema selgituse saamiseks kontrollige palun oma liikmesriigi asjaomastelt pädevatelt asutustelt, kas sanktsioonide määrus (või muud piirangud) kehtivad Venemaale müüdava toote suhtes.
Teatavad sanktsioonide määruse lisad, näiteks II, X ja XI lisa, sisaldavad kombineeritud nomenklatuuri (CN) koode, samas kui VII lisas loetletud kahesuguse kasutusega kaupade ja kõrgtehnoloogiliste kaupade puhul kasutatakse tehnilisi kirjeldusi. Ettevõtja peab oma kohustuste täitmise raames kontrollima CN-koodi või tehnilise kirjelduse alusel, kas eksporditav kaup kuulub ekspordi alla või mitte. Asjaolu, et kaubale vastav CN-kood ei ole sanktsioonide määruses loetletud, ei välista, et teatavad kõnealuse CN-koodi alla klassifitseeritud kaubad on mõjutatud, sest need võivad olla kahesuguse kasutusega kaubad või sanktsioonide määruse VII lisas loetletud kaubad vastavalt artiklitele 2, 2a ja 2b. Mis puudutab kahesuguse kasutusega kaupu ja sanktsioonide määruse VII lisas loetletud kaupu, siis sanktsioonide määruses ei ole vastavust CN-koodide ja selliste kaupade vahel, mille suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid.
16. märts 2022
ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisaga hõlmatud kaupade ja kõrgtehnoloogiliste kaupade suhtes kohaldatavad ekspordipiirangud seisnevad keeldudes, kuid on olemas piiratud erandid ja mööndused. Erandid hõlmavad muu hulgas humanitaarvajadusi, tervishoiualaseid hädaolukordi, looduslike katastroofid, meditsiiniline ja farmaatsiatööstus, uudisteagentuuridele kasutamiseks mõeldud seadmete ajutine eksport, isiklikuks kasutamiseks mõeldud esemed. Erandid hõlmavad muu hulgas valitsustevaheliseks koostööks mõeldud eksporti, tsiviilotstarbeliste telekommunikatsioonivõrkude jaoks mõeldud eksporti, tsiviilotstarbeliste tuumavõimekuse käitamiseks, hooldamiseks ja ohutuse tagamiseks mõeldud eksporti või ELi või partnerriigi üksuse omanduses või ainu- või ühiskontrolli all olevatele äriühingutele mõeldud eksporti või eelnevate lepingutega hõlmatud eksporti.
Need erandid ja erandid ei ole kättesaadavad ekspordi puhul Venemaa kaitse- ja tööstusbaasiga seotud isikutele või üksustele, mis on loetletud IV lisas. Nende üksuste puhul on eksport lubatud ainult artiklis 4 sätestatud tingimustel. 2b lõike 1 punktides a ja b sätestatud tingimustel.
Paralleelselt tuleb märkida, et eespool nimetatud erandid ja erandid ei ole kättesaadavad ka lennundus- või kosmosetööstuse ekspordi puhul.
16. märts 2022
Ekspordipiirangud jõustusid ja muutusid täielikult kohaldatavaks 26. veebruaril 2022.
Alates sellest kuupäevast on selliste kaupade ja tehnoloogia eksport, mille suhtes kohaldatakse sanktsioonide määrusega kehtestatud ekspordipiiranguid, lubatud ainult juhul, kui see on lubatud i) asjakohaste erandite või ii) loa alusel tehtavate erandite alusel. Kui luba on nõutav, ei tohi kaubandust jätkata enne, kui luba on antud.
16. märts 2022
Kui kaubad ei kuulu sanktsioonide määruse reguleerimisalasse, võib neid müüa, tarnida, üle anda või eksportida Venemaale ilma piiranguteta ning sellega seotud tehnilise ja finantsabi andmist võib jätkata. See ei piira muude kaubanduspiirangute kohaldamist, mis võivad kehtida määruse muude sätete või muude määruste alusel.
16. märts 2022
Sanktsioonide määrust kohaldatakse "ilma et see piiraks" - st paralleelselt - ELi kahesuguse kasutusega määruse (EL) 2021/821 kohaldamist. Eksportijad peavad tagama, et nad järgivad mõlemat määrust.
Sellest tulenevalt võib kahesuguse kasutusega kaupade eksport nõuda luba vastavalt kahesuguse kasutusega kaupade määrusele ja, kui sanktsioonide määruse alusel kohaldatakse erandit, ka vastavalt sellele määrusele. Kahtluse korral peaksid eksportijad võtma ühendust selle liikmesriigi pädeva asutusega, kus eksportija elab või on asutatud.
Kui VII lisas nimetatud kahesuguse kasutusega kaupade või kõrgtehnoloogiliste kaupade eksport kuulub erandi alla, ei ole sanktsioonide määruse kohaselt vaja eelnevat luba. Kahesuguse kasutusega kaupade puhul võib siiski olla vajalik luba vastavalt kahesuguse kasutusega kaupade määrusele.
Sanktsioonide määruse VII lisas loetletud kaupade ja tehnoloogia lubade suhtes kohaldatakse mutatis mutandis ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse eeskirju ja menetlusi. See tähendab, et näiteks, et kui kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas loetlemata kauba ekspordi suhtes kohaldatakse kahesuguse kasutusega kaupade määruse kohast loanõuet, näiteks artikli 4 alusel (nn "catch-all" klauslid), jäävad sellised loanõuded kehtima, olenemata sellest, et sama kaup võib olla loetletud sanktsioonide määruse VII lisas.
16. märts 2022
Kahekordse kasutusega kaupade eksport sõjaliseks lõppkasutuseks ja lõppkasutajateks on sanktsioonide määruse kohaselt keelatud. ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas ja sanktsioonide määruses loetlemata kaupade ekspordi suhtes võib siiski kohaldada kontrolli vastavalt kahesuguse kasutusega kaupade määruse üldklauslile, st tagamaks, et need ei ole mõeldud sõjaliseks lõppkasutuseks või lõppkasutajaks (sealhulgas juhul, kui eksport puudutab sanktsioonide määruse IV lisas loetletud isikuid või üksusi).
16. märts 2022
"Tehnilise abi" ja "vahendusteenuste" määratlused on esitatud sanktsioonide määruse artikli 1 punktides c ja d. Sellise abi või teenuste osutamine kuulub artikli 2 lõikes 2 ja artikli 2a lõikes 2 sätestatud keeldude alla ning selle suhtes võivad kehtida artikli 2 lõikes 3 ja artikli 2a lõikes 3 ning artikli 2 lõikes 4 ja artikli 2a lõikes 4 ning artikli 2 lõikes 5 ja artikli 2a lõikes 5 sätestatud erandid ja erandid.
16. märts 2022
Riigi pädevale asutusele esitatav teade ja loataotlus tuleb esitada elektrooniliselt. Sanktsioonide määruse IX lisas on esitatud vormid, mis sisaldavad nende teatiste või taotluste kohustuslikke elemente, ning võimaluse korral peaksid eksportijad neid vorme kasutama. Kui aga vormi kasutamine ei ole võimalik, peavad eksportijad esitama vähemalt kõik vormil kirjeldatud elemendid vormides sätestatud järjekorras.
Kui kaup kuulub ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse kohaldamisalasse, peavad eksportijad esitama kõnealuse määruse kohase(d) vormi(d) ka siseriiklikule pädevale asutusele.
Sanktsioonide määruse IX lisas esitatud teatise/taotluse/loa vorm viitab ainult artiklite 2, 2a ja 2b sätetele. See ei mõjuta muude sanktsioonide määruse sätetega seotud vormide kasutamist.
16. märts 2022
Ühe või mitu VII lisas loetletud komponenti sisaldavate mittekontrollitavate kaupade suhtes ei kohaldata nende komponentide ekspordi suhtes kohaldatavaid ekspordipiiranguid, tingimusel et tehingu eesmärk ei ole kõrvalehoidmine kahesuguse kasutusega kaupade ekspordikontrolli eeskirjadest või sanktsioonide määruse kohastest kõrgtehnoloogiliste kaupade piirangutest.
ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas loetletud kaupade suhtes kohaldatakse siiski jätkuvalt märkust "põhielement". See tähendab, et ühe või mitu kõnealuses lisas loetletud komponenti sisaldavate mittekontrollitavate kaupade suhtes kohaldatakse jätkuvalt ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse kohaseid ekspordikontrolli eeskirju, sealhulgas "põhielementide reeglit".
16. märts 2022
Sanktsioonide määruse artikli 2 lõikes 3 ja artikli 2a lõikes 3 on sätestatud seitse piiratud erandit ekspordipiirangutest, tingimusel et teatavad tingimused ja nõuded on täidetud, st et erandi kasutamisest teatatakse tollile ja teatatakse selle esmakordsel kasutamisel. Neid erandeid kohaldatakse:
-
humanitaarsetel eesmärkidel, tervishoiualastes hädaolukordades, inimeste tervisele ja ohutusele või keskkonnale tõenäoliselt tõsist ja märkimisväärset mõju avaldava sündmuse kiireloomulise ennetamise või leevendamise eesmärgil või loodusõnnetustele reageerimiseks;
-
meditsiinilistel või farmaatsiatööstuslikel eesmärkidel;
-
uudiste kasutamiseks mõeldud artiklite ajutine eksport meediakanalitele;
-
tarkvara uuendused;
-
kasutamine tarbijaside seadmetena;
-
Venemaa füüsiliste ja juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste, välja arvatud valitsus ja selle valitsuse poolt otseselt või kaudselt kontrollitavad ettevõtted, küberturvalisuse ja infoturbe tagamine või
-
Venemaale reisivate füüsiliste isikute või nendega koos reisivate lähimate pereliikmete isiklikuks kasutamiseks ning piirdub nende isikute omandis olevate isiklike asjade, majatarvete, sõidukite või kaubandusvahendite, mis ei ole mõeldud müügiks.
16. märts 2022
Sanktsioonide määruse artikli 2 lõikes 4 ja artikli 2a lõikes 4 on sätestatud kaheksa erandit, mille puhul tuleb taotleda luba riiklikul pädeval asutusel. Kuni loa saamiseni on kauba eksport keelatud. Erandid hõlmavad olukordi, kus kaup on ette nähtud järgmisteks eesmärkideks:
-
koostöö liidu, liikmesriikide valitsuste ja Venemaa valitsuse vahel puhtalt tsiviilküsimustes;
-
valitsustevaheline koostöö kosmoseprogrammides;
-
tsiviilotstarbelise tuumavõimekuse käitamine, hooldus, kütuse tagasivõtmine ja ohutus ning tsiviilotstarbeline tuumaenergiaalane koostöö, eelkõige teadus- ja arendustegevuse valdkonnas;
-
meresõiduohutus;
-
tsiviilotstarbelised telekommunikatsioonivõrgud, sealhulgas internetiteenuste osutamine;
-
liikmesriigi või partnerriigi õiguse alusel asutatud või moodustatud juriidilise isiku, üksuse või organi omandis olevate või tema ainu- või ühiskontrolli all olevate üksuste ainukasutus;
-
liidu, liikmesriikide ja partnerriikide diplomaatilised esindused, sealhulgas delegatsioonid, saatkonnad ja esindused.
Enne 26. veebruari 2022 sõlmitud lepingute puhul kontrollige palun küsimusi 25-27. IV lisas loetletud füüsiliste või juriidiliste isikutega sõlmitud lepingute puhul kontrollige palun küsimust 17.
16. märts 2022
Riikliku pädeva asutuse ülesanne on määrata kindlaks vajalikud dokumendid, mis võivad olla kasulikud, et hinnata ja kontrollida, kas erandi või erandi tegemise tingimused on täidetud. Need dokumendid võivad sisaldada lepinguid, valitsustevahelisi kokkuleppeid, eksportija deklaratsioone (isedeklaratsioon).
16. märts 2022
Sanktsioonide määrusega on keelatud kaupade või tehnoloogia müük, tarnimine, üleandmine või eksport või sellega seotud tehnilise ja finantsabi andmine Venemaa sõjalistele lõppkasutajatele, mis on ette nähtud sanktsioonide määruse IV lisas loetletud sõjaliseks lõppkasutuseks ja kasutajatele. See hõlmab nii kahesuguse kasutusega kaupu (loetletud ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas) kui ka kõrgtehnoloogilisi kaupu (loetletud sanktsioonide määruse VII lisas).
Seoses võimaliku ekspordiga mittesõjalistele kasutajatele, kes ei ole loetletud sanktsioonide määruse IV lisas, või kõnealuste kaupade ja tehnoloogia mittesõjaliseks lõppkasutuseks kohaldatakse järgmist:
- ELi kahesuguse kasutusega kaupade puhul, mis on loetletud ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas või mille suhtes kehtib loanõue, mis tuleneb üldklausli kohaldamisest:
- kui kavandatav lõppkasutus kuulub artikli 2 lõikes 3 loetletud erandite kohaldamisalasse (vt küsimus 12), ei ole vaja taotleda sanktsioonide määruse kohast luba, kuid eksportija peab täitma ELi kahesuguse kasutusega seotud määruse kohaseid nõudeid. Lisaks nõuab sanktsioonide määrus, et eksportija deklareeriks tollideklaratsioonis, et kaupu eksporditakse asjaomase erandi alusel, ja teataks selle liikmesriigi pädevale asutusele, kus eksportija elab või on asutatud, kui ta ekspordib esmakordselt asjaomase erandi alusel 30 päeva jooksul alates esimese ekspordi toimumise kuupäevast. Riiklikud pädevad asutused jälgivad erandite kasutamist, et vältida meetmetest kõrvalehoidmise ohtu.
- kui kavandatav lõppkasutus kuulub artikli 2 lõikes 4 loetletud kaheksa tegevusala hulka (vt küsimus 13), taotleb eksportija luba ja selle liikmesriigi pädev asutus, kus eksportija elab või on asutatud, hindab seda igal üksikjuhul eraldi. Lisaks peab eksportija täitma ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse kohaseid nõudeid.
- kui eksport kuulub enne 26. veebruari 2022 sõlmitud lepingute alla, kontrollige palun küsimusi 25-27.
- Sanktsioonide määruse VII lisas loetletud kõrgtehnoloogiliste toodete puhul::
- kui kavandatav lõppkasutus kuulub artikli 2a lõikes 3 loetletud seitsme erandi alla (vt küsimus 12), ei ole vaja taotleda sanktsioonide määruse kohast luba. Sanktsioonide määruse kohaselt peab eksportija tollideklaratsioonis deklareerima, et kaupu eksporditakse asjaomase erandi alusel, ja teatama selle liikmesriigi pädevale asutusele, kus eksportija elab või on asutatud, kui ta ekspordib esmakordselt asjaomase erandi alusel 30 päeva jooksul alates esimese ekspordi toimumise kuupäevast.
Riiklikud pädevad asutused jälgivad erandite kasutamist, et vältida meetmetest kõrvalehoidmise ohtu.
- kui kavandatav lõppkasutus kuulub artikli 2a lõikes 4 loetletud tegevusalade hulka (vt küsimus 13), taotleb eksportija luba ja selle liikmesriigi pädev asutus, kus eksportija elab või on asutatud, hindab seda igal üksikjuhul eraldi.
- kui eksport kuulub enne 26. veebruari 2022 sõlmitud lepingute alla, palun kontrollige küsimusi 25-27.
Lisaks sellele, mis puudutab lennundus- ja kosmosetööstuse tooteid, vt 4. küsimust, mis kinnitab, et eespool nimetatud erandid ja vabastused ei ole nende sektorite jaoks kättesaadavad.
16. märts 2022
Artiklite 2, 2a ja 2b kohaseid lubasid töötlevad sanktsioonide määruse I lisas loetletud riiklikud pädevad asutused ning järgivad ELi kahesuguse kasutusega seotud määruses sätestatud eeskirju ja menetlusi, mida kohaldatakse mutatis mutandis.
16. märts 2022
Rangemad tingimused kehtivad ekspordile teatavatele Venemaa kaitse- ja tööstusbaasiga seotud lõpptarbijatele. Nende isikute ja üksuste suhtes, kes on loetletud sanktsioonide määruse IV lisas, ei kohaldata erandeid ja ainult mõned väga piiratud võimalused, et riiklikud pädevad asutused saaksid anda üksikjuhtumite kaupa loa, kui on vaja kiiresti ennetada või leevendada sündmust, millel võib olla tõsine ja märkimisväärne mõju inimeste tervisele ja ohutusele või keskkonnale. Nende isikute ja üksuste puhul võib enne 26. veebruari 2022 sõlmitud lepinguid täita, kui siseriiklik pädev asutus on andnud selleks loa, kuid kauplemine tuleb peatada, kuni selline luba on antud. Sellist luba tuleb taotleda enne 1. maid 2022.
Nende üksuste suhtes ei kohaldata ekspordipiiranguid, kui asjaomased kaubad ei ole loetletud sanktsioonide määruse VII lisas ("kõrgtehnoloogilised kaubad") ega ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse I lisas või kui nende suhtes ei kohaldata ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse kohaseid üldklausleid. See ei piira muude ekspordipiirangute kohaldamist, mis võivad kehtida muude eeskirjade või määruste alusel.
ELi eksportijad peavad samuti tagama, et hõlmatud kaubad ei jõua loetellu kantud üksustesse kaudselt (nende üksuste loetelus mitteolevate tütarettevõtete või muude nende kontrolli all olevate üksuste või vahendaja kaudu). Samuti on keelatud hõlmatud kaupade müük, tarnimine, üleandmine või eksportimine kolmandale vahendajale, kui kaubad jõuavad loetellu kantud üksusesse. Kõikides olukordades peaksid ELi eksportijad oma äripartnerite ja kaupade lõppsihtkoha suhtes piisavat hoolt üles näitama.
Lisaks on ELi eksportijatel keelatud teadlikult ja tahtlikult osaleda tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on nimetatud ekspordipiirangutest kõrvalehoidmine.
16. märts 2022
Üldjuhul, kui te ei kuulu nimetatud olukordadesse, ei ole mõtet luba taotleda.
Olemasolevate lepingute täitmise suhtes kohaldatavate tingimuste kohta vaadake küsimusi 25-27.
16. märts 2022
VII lisas esitatud toodete loetellu kantud tooted valiti välja selle alusel, et need võivad otseselt või kaudselt aidata kaasa Venemaa sõjalise ja tehnoloogilise suutlikkuse suurendamisele. Samuti valiti need välja koostöös meie partnerriikidega.
16. märts 2022
Laiendatud nimekirjas olevad isikud ja üksused on teatavad Venemaa kaitse- ja tööstusbaasiga seotud lõppkasutajad. Need valiti välja ka koostöös meie partnerriikidega.
16. märts 2022
Kahesuguse kasutusega kaupade ja kõrgtehnoloogiliste kaupade ekspordipiirangute praktiline rakendamine ettevõtete jaoks
VII lisas loetletud kaubad on loetletud nende kirjelduse ja tehniliste parameetrite alusel. Kui te ekspordite Venemaale ja teie kaubad kuuluvad kontrolli alla, võidakse teilt paluda esitada kõik dokumendid, mis on vajalikud teie kauba identifitseerimiseks ja kasulikud selle identifitseerimiseks ja klassifitseerimiseks, sealhulgas näiteks tehniline andmeleht, kus on loetletud teie kauba omadused ja tehnilised parameetrid.
16. märts 2022
Sanktsioonide määruse VII lisa, kus on loetletud kõrgtehnoloogilised tooted, ei sisalda kauba (tollikoode).
Käesoleva KKK lisa sisaldab puhtalt informatiivsel eesmärgil vastavustabelit, milles on esitatud viited sanktsioonide määruse VII lisas loetletud kaupade ja vastavate kaubakoodide vahel, nagu need on määratletud ühise tollitariifistiku ja kombineeritud nomenklatuuri (CN) eeskirjades. See esitatakse ettevõtjatele viisakusena, et aidata neil tuvastada ja klassifitseerida VII lisas loetletud kaupu, mille suhtes kohaldatakse sanktsioonide määruse artikli 2a lõikes 1 ja artikli 2b lõikes 1 sätestatud meetmeid. Vastavad 8-kohalised CN-koodid on ettevõtjatele mittesiduvaks juhiseks nende poolt deklareeritavate kaupade tuvastamisel ja identifitseerimisel. Need ei ole siduvad ja need esitatakse ilma piirata kõiki ettevõtja kohustusi ekspordikontrolli ja sanktsioonide seisukohast, mida tuleb kontrollida tollideklaratsiooni esitamise ajal.
Tuleb märkida, et kuigi kaubakoodid toetavad ettevõtjaid nende püüdlustes täita nõudeid, on vaja täiendavat tehnilist hindamist, et teha järeldusi selle kohta, kas kauba suhtes kehtivad ekspordipiirangud. Selline täiendav tehniline hindamine on sageli vajalik, kuna enamasti ei ole VII lisas esitatud kauba kirjeldus ja vastavate kaubakoodide kirjeldus täielikult vastavuses.
Kaubakoodid on võetud kombineeritud nomenklatuurist. See on määratletud nõukogu määruse (EMÜ) nr 2658/87 artikli 1 lõikes 24 ja selle I lisas, mis kehtib sanktsioonide määruse avaldamise ajal.
_________________
4 Nõukogu 23. juuli 1987. aasta määrus (EMÜ) nr 2658/87 tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta.
16. märts 2022
Mõiste "traktor" (VII lisa punkt X.A.VII.001.b) käsitleb maanteeväliseid ratastraktorid, mis hõlmavad ka põllumajandustraktoreid, kui need vastavad käesolevas eeskirjas nõutavatele tehnilistele parameetritele.
Raskeid veoautosid, mille all mõistetakse poolhaagisega maanteeveokit, käsitletakse sama lisa punktis X.A.VII.001.c.
16. märts 2022
Selleks et hõlbustada sanktsioonide määruse artiklite 2, 2a ja 2b reguleerimisalasse kuuluvate kaupade müügist, tarnimisest, üleandmisest või ekspordist teatamist ja sellekohase loa andmist, on määruse IX lisas esitatud näidis, mis sisaldab kohustuslikke andmeid, mida eksportija peab esitama selle liikmesriigi pädevale asutusele, kus eksportija on resident või kus ta on asutatud.
Kui kaup kuulub ka ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse reguleerimisalasse, peab eksportija täitma ka selle määruse nõudeid, kasutades selleks määruses esitatud näidist.
Liikmesriikide pädevate asutuste loetelu sanktsioonide määruse kohta on esitatud sanktsioonide määruse I lisas.
ELi kahesuguse kasutuse määruse alusel liikmesriikide pädevate asutuste loetelu on avaldatud Euroopa Liidu Teatajas . 5Selle loetelu koopia on kättesaadav komisjoni spetsiaalsel veebisaidil.
___________________
5 Teabeleht - Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2021/821, millega kehtestatakse liidu kord kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi, vahendamise, tehnilise abi, transiidi ja veo kontrollimiseks (ELT L 206, 11.6.2021, lk 1.): Teave liikmesriikide poolt artiklite 4, 6 ja 7 kohaselt võetud meetmete kohta, 9, 11, 12, 22 ja 23
16. märts 2022
Selleks et võimaldada enne 26. veebruari 2022 sõlmitud lepingute täitmist, võivad liikmesriigid lubada kahesuguse kasutusega ja kõrgtehnoloogiliste kaupade eksporti mittesõjaliseks kasutuseks ja mittesõjalisteks kasutajateks tingimusel, et eksportija taotleb sellist luba enne 1. maid 2022. Riiklik pädev asutus hindab neid lubasid iga üksikjuhtumi puhul eraldi vastavalt kohaldatavatele eeskirjadele. Kuni loa saamiseni on selliste uute sanktsioonidega hõlmatud kaupade eksport keelatud. Pärast 1. maid 2022 ei ole lubatud taotleda luba olemasolevate lepingute ja kokkulepete täitmiseks.
Riiklikud pädevad asutused ei anna luba, kui on põhjust arvata, et lõppkasutaja võib olla sõjaline lõppkasutaja või IV lisas loetletud üksikisik või üksus, et kaupadel võib olla sõjaline lõppkasutus või et eksport on ette nähtud lennundus- või kosmosetööstusele.
Kui leping on sõlmitud enne 26. veebruari otse IV lisas loetletud füüsilise või juriidilise isikuga, võivad riiklikud pädevad asutused anda loa selle jätkamiseks, tingimusel et eksportija taotleb sellist luba enne 1. maid 2022.
Sanktsioonide määruses ei ole viidet sellise loa kehtivusajale.
Kui lepingus on ette nähtud kontrollitava kahesuguse kasutusega kauba eksport, peab eksportija enne tegelikku eksporti omama vajalikku luba vastavalt ELi kahesuguse kasutuse määrusele.
16. märts 2022
Olemasolevate lepingute heakskiitmise hõlbustamiseks on sanktsioonide määruse IX lisas esitatud näidis, mis sisaldab kohustuslikke andmeid, mida eksportija peab esitama selle liikmesriigi pädevale asutusele, kus eksportija on resident või kus ta on asutatud. Kui kaup kuulub ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse reguleerimisalasse, peab eksportija täitma ka selle määruse nõudeid.
Liikmesriikide pädevate asutuste loetelu on esitatud sanktsioonide määruse I lisas.
ELi kahesuguse kasutuse määruse alusel liikmesriikide pädevate asutuste loetelu on avaldatud Euroopa Liidu Teatajas6. Kõnealuse loetelu koopia on kättesaadav komisjoni kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi kontrolli veebilehelt.
__________________
6 Teabeleht- Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2021/821, millega kehtestatakse liidu kord kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi, vahendamise, tehnilise abi, transiidi ja veo kontrollimiseks (ELT L 206, 11.6.2021, lk 1.): Teave liikmesriikide poolt artiklite 4, 6 ja 7 kohaselt võetud meetmete kohta, 9, 11, 12, 22 ja 23
16. märts 2022
Ei. Artikli 2 lõikes 5 ja artikli 2a lõikes 5 sätestatud erandid on ette nähtud mittesõjaliseks kasutamiseks ja mittesõjalistele kasutajatele. Artikli 2 lõikes 7 ja artikli 2a lõikes 7 on sätestatud, et loa taotluste üle otsustamisel ei saa siseriiklikud pädevad asutused anda luba, kui neil on põhjendatud alus arvata, et lõppkasutaja võib olla sõjaline lõppkasutaja või et kaubal võib olla sõjaline lõppkasutus.
Vastavalt artikli 2b lõike 1 punktile b võib lepingu kehtivust pikendada juhul, kui lõppkasutaja on IV lisas loetletud üksus või füüsiline isik.
16. märts 2022
Selliste lepingute täitmine, mille puhul tooted on tarnitud ja müüja peab tegema mõned toimingud (näiteks tehnilised vestlused kliendiga; toote/esemete ametlik vastuvõtmine; katsetamine; lepingu lõpetamine ja vahe-eesmärkide maksmine), nõuab luba lepingu müügijärgseid teenuseid käsitlevate lepinguosade täitmiseks.
16. märts 2022
Artikli 2 lõikes 5, artikli 2a lõikes 5 ja artikli 2b lõike 1 punktis b ei määratleta mõistet "lepingud". Arvestades, et nende sätete eesmärk ja eesmärk on võimaldada eksportijatel loa alusel täita oma lepingulisi kohustusi vastavalt asjakohastele siseriiklikele õigusaktidele, on riiklike pädevate asutuste ülesanne hinnata oma siseriiklike õigusaktide alusel, kas leping on sõlmitud.
Üldiselt loetakse ELi sanktsioonide kontekstis leping sõlmituks, kui see sisaldab kõiki tehingu teostamiseks vajalikke elemente (näiteks toode, hind, kogused, tarnekuupäevad, teostamise üksikasjad jne). Kui üks neist olulistest elementidest puudub ja seetõttu on vaja allkirjastada järgmine leping, ei tohiks esialgset lepingut pidada lepinguks.
16. märts 2022
Sanktsioonide määrusega on keelatud "müüa, tarnida, üle anda või eksportida otse või kaudselt [hõlmatud kaupu], olenemata sellest, kas need on pärit liidust või mitte, mis tahes füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Venemaal või kasutamiseks Venemaal". Samuti keelatakse "teadlik ja tahtlik osalemine tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on määruse keelustamisest kõrvalehoidmine".
ELi eksportija peab seega taotlema artikli 2 lõike 5, artikli 2a lõike 5 ja artikli 2b lõike 1 punkti b alusel riiklike pädevate asutuste luba, et tal lubataks täita mis tahes lepingut, mis nõuab hõlmatud toote eksporti Venemaale või Venemaal kasutamiseks.
Kui Venemaa üksuse tütarettevõtja asub ELis, on see tütarettevõtja ise kohustatud järgima sanktsioonide määrust.
ELi eksportijad peavad samuti tagama, et hõlmatud kaubad ei jõua loetellu kantud üksustesse kaudselt (nende üksuste loetlemata tütarettevõtete või muude nende kontrolli all olevate üksuste või vahendaja kaudu). Samuti on keelatud hõlmatud kaupade müük, tarnimine, üleandmine või eksportimine kolmandale vahendajale, kui kaubad jõuavad loetellu kantud üksusesse. Kõikides olukordades peaksid ELi eksportijad oma äripartnerite ja kaupade lõppsihtkoha suhtes piisavat hoolt kandma.
Lisaks on ELi eksportijatel keelatud teadlikult ja tahtlikult osaleda tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on nendest piirangutest kõrvalehoidmine.
16. märts 2022
Sanktsioonide määruse kohaldamisala on sätestatud artiklis 13; ELi sanktsioone ei kohaldata eksterritoriaalselt. Sanktsioonimäärust kohaldatakse muu hulgas liidu territooriumil või väljaspool seda asuvate isikute suhtes, kes on liikmesriigi kodanikud, ning liidu territooriumil või väljaspool seda asuvate juriidiliste isikute, üksuste või asutuste suhtes, mis on asutatud või moodustatud liikmesriigi õiguse alusel.
ELi äriühingute tütarettevõtjad on asutatud vastuvõtva riigi õigusaktide alusel, seega on nad seotud vastuvõtva riigi õigusaktidega. Sellegipoolest on kõnealuses tütarettevõtjas töötavad ELi kodanikud isiklikult seotud ELi sanktsioonidega ja neid võib võtta isiklikult vastutusele, kui nad osalevad tehingutes, mis rikuvad ELi sanktsioone. Näiteks isegi kui tütarettevõtja ise tegi tehingu, võivad tehingut hõlbustavad ELi kodanikud ikkagi kuuluda sanktsioonidest kõrvalehoidmise vastase klausli kohaldamisalasse, kui nad "osalevad tegevuses", mille eesmärk või tagajärg on põhikeelust kõrvalehoidmine. Lisaks on asjakohased välismaise tütarettevõtja otsused, mis peavad olema heaks kiidetud või heaks kiidetud ELi emaettevõtja poolt, kuna viimane on oma tegevusega seotud.
16. märts 2022
Kui teie ELis asuv ettevõte kontrollib üksi või ühiselt ühisettevõtet, mis on asutatud Venemaal ja Venemaa seaduste alusel, ning kaup on ette nähtud üksnes ühisettevõtte kasutuseks, on võimalik taotleda luba kauba ekspordiks. Enne 26. veebruari 2022 sõlmitud lepingute täitmiseks mõeldud ekspordi suhtes kohaldatavate erandite kohta vaadake küsimusi 25-27.
16. märts 2022
Mõiste "muud teenused" on kõikehõlmav. See hõlmab kõiki teenuseid, mis on "seotud lõikes 1 osutatud kaupade ja tehnoloogiaga ning nende kaupade ja tehnoloogia tarnimise, tootmise, hoolduse ja kasutamisega otse või kaudselt mis tahes füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Venemaal või Venemaal kasutamiseks".
16. märts 2022
ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse kohaselt väljastavad liikmesriikide pädevad asutused kahesuguse kasutusega kaupade ekspordilube konkreetse ja üksikjuhtumipõhise hindamise alusel. Kui liikmesriikide pädevatel asutustel on alust oma varasemat hinnangut läbi vaadata, võimaldab ELi kahesuguse kasutusega kaupade määruse artikli 16 lõige 1 neil tühistada, peatada, muuta või tühistada juba antud ekspordiluba.
Selle põhjuseks võib olla muu hulgas muutunud hinnang konkreetse lõppkasutuse, lõppkasutaja või sihtkohaga seotud riskide kohta või täiendavad piirangud kaubavahetusele, mis on pärast ekspordiloa andmist vastu võetud. Siiski võib riiklikul pädeval asutusel olla ka muid põhjusi ekspordiloa tühistamiseks, peatamiseks, muutmiseks või tühistamiseks.
Sanktsioonide määrus võimaldab riiklikel pädevatel asutustel tühistada, peatada, muuta või tühistada nende antud luba, kui nad leiavad, et selline tühistamine, peatamine, muutmine või tühistamine on vajalik sanktsioonide määruse tõhusaks rakendamiseks.
16. märts 2022
Sanktsioonide määrus ei mõjuta Venemaalt pärit importi.
ELi importijad peaksid siiski rakendama piisavat hoolsust ja tagama, et kõnealune import ja sellega seotud maksed ei rikuks muid ELi piiravaid meetmeid.
Eelkõige on nõukogu määrusega (EL) nr 269/20147 kehtestatud teatavate sihtrühma kuuluvate isikute varade külmutamine ja keelatud neile rahaliste vahendite või majandusressursside otsene või kaudne kättesaadavaks tegemine. See hõlmab ka kaupade ja teenuste eest tasumist.
Lisaks keelab nõukogu määrus (EL) nr 692/20148 impordi Krimmist ja Sevastopolist ning nõukogu määrus (EL) 2022/2639 keelab impordi Ukraina Donetski ja Luhanski oblastite valitsusvälistelt aladelt. Tuleks nõuetekohaselt arvesse võtta Venemaa kaudu toimuva ümbersuunamise ohtu.
Üksikasjalikum teave ELi piiravate meetmete kohta, mis on vastu võetud seoses Ukraina kriisiga, on kättesaadav ELi sanktsioonide kaardil .
____________________
7 Nõukogu määrus (EL) nr 269/2014, 17. märts 2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja sõltumatust kahjustava või ohustava tegevusega, ELT L 78, 17.3.2014, lk 6-15.
8 Nõukogu 23. juuni 2014. aasta määrus (EL) nr 692/2014, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Krimmi ja Sevastopoli ebaseadusliku annekteerimisega, ELT L 183, 24.6.2014, lk 9.
9 Nõukogu määrus (EL) 2022/263, 23. veebruar 2022, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses Ukraina Donetski ja Luganski oblastite valitsusvälise kontrolli all olevate alade tunnustamisega ja Venemaa relvajõudude lähetamisega nendele aladele, ELT L 42I, 23.2.2022, lk 77-94.
16. märts 2022
Kahesuguse kasutusega kaupade eksport Venemaale on alates 26. veebruarist 2022 keelatud, isegi tsiviilotstarbeliseks kasutamiseks. Mõned sanktsioonide määruses loetletud erandid ja erandid ning nn vanaduspärasuse säilitamise klausli kohaldamine lubavad kahesuguse kasutusega kaupade eksporti endiselt väga konkreetsetel juhtudel ja väga rangetel tingimustel, sealhulgas täiendavate ekspordilubade vajaduse korral.
Sellest hoolimata ei kohusta sanktsioonide määrus riiklikke pädevaid asutusi peatama või tühistama kahesuguse kasutuse määruse alusel antud litsentse. Pigem nõutakse, et sama eksport peab vastama sanktsioonide määruses sätestatud kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi uutele keeldudele ning seda saab jätkata ainult erandi või erandi alusel.
16. märts 2022
Ei. Sanktsioonide määrust kohaldatakse alates 26. veebruarist 2022. See ei näe ette konkreetseid paindlikke võimalusi nende kaupade puhul, mis olid sel kuupäeval Euroopa Liidus pooleli.
16. märts 2022
ELis asuvad kaubad, mille lõppsihtkoht on Venemaa ja mis on kantud sanktsioonide loetellu, kuuluvad sanktsioonide määruse artiklite 2, 2a ja 2b kohaldamisalasse. Nende kaupade otsese või kaudse müügi, tarnimise, üleandmise või eksportimise keeld hõlmab ka keeldu transiidiks ELi territooriumi kaudu. Seega on keelatud kaupade transiit kolmandate riikide vahel läbi ELi riigi keelatud.
Välistransiit, ümberlaadimine, edasilaadimine, vabatsoonist reeksport, ajutiselt ladustatud ja ajutisest ladustamiskohast otse reeksporditud, tolliterritooriumile toodud liitu samal laeval või lennukil, mis viib need ilma mahalaadimiseta kõnealuselt territooriumilt välja, ning mis tahes muu ELi siseneva ja Venemaale suunatud kauba liikumise suhtes kohaldatakse riskihindamist tolli poolt, kes võib otsustada, kas saadetis kuulub sanktsioonide kohaldamisalasse ja vajab seetõttu kontrolli. Need kaubad oleksid tollijärelevalve all kuni liidu tolliterritooriumilt väljumiseni (vt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määruse (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik, artikli 267 lõige 1).
16. märts 2022
Sanktsioonide määruses sätestatud kontrolle kohaldatakse lisaks ekspordile ka kahesuguse kasutusega ja "edusammude tehnoloogia" kaupade "müügi, tarnimise või üleandmise" suhtes, sealhulgas seega ka juba Venemaal asuvate kaupade müügi, tarnimise või üleandmise suhtes, näiteks kui need kaubad on ELi äriühingu Venemaa varudes (näiteks ELi äriühingu Venemaal asuvas filiaalis).
16. märts 2022
Sanktsioonide määrus ei mõjuta kontrollitavate kaupade eksporti, mis on mõeldud tarnimiseks kolmandatesse riikidesse, isegi kui need läbivad Venemaad. Üks element, mida tuleb arvesse võtta, on selliste kaupade ümberpaigutamise suur risk või muu võimalik oht sanktsioonimäärusest kõrvalehoidmiseks.
16. märts 2022
Sanktsioonide määruse kohaseid ekspordipiiranguid ei kohaldata ELis asuvate äriühingute vaheliste tehingute suhtes, mis toimuvad rangelt ELis. Üksikasjalikumat teavet lepingute kohta ELis asutatud üksustega, mis on seotud loetletud isikute või üksustega, vt ka küsimus 31.
Sõltumata sanktsioonide määrusest on teatavate Venemaa isikute ja üksuste suhtes kehtestatud individuaalsed finantspiirangud, nt nõukogu määruses (EL) nr 269/2014. Need piirangud hõlmavad varade külmutamist ja keeldu teha rahalisi vahendeid või majandusressursse otseselt või kaudselt kättesaadavaks kõnealustele loetellu kantud isikutele ja üksustele. Rahaliste vahendite või majandusressursside kättesaadavaks tegemist loetellu mittekuuluvatele üksustele, mis kuuluvad loetellu kantud isikule või üksusele või mida see kontrollib (sealhulgas maksed kaupade eest), käsitatakse põhimõtteliselt nende kaudse kättesaadavaks tegemisena viimasele, välja arvatud juhul, kui iga üksikjuhtumi puhul on võimalik riskipõhist lähenemisviisi kasutades ja kõiki asjakohaseid asjaolusid arvesse võttes mõistlikult kindlaks teha, et rahalised vahendid ei jõua loetellu kantud isikule või üksusele. Rahaliste vahendite või majandusressursside kättesaadavaks tegemine kolmandale vahendajale on samuti keelatud, kui need varad oleksid loetletud isiku või üksuse kasuks. Kõikides olukordades peaksid ELi eksportijad oma äripartnerite ja rahaliste vahendite või majandusressursside lõpliku sihtkoha suhtes piisava hoolsuskohustuse täitmist teostama.
Lisaks on ELi eksportijatel keelatud teadlikult ja tahtlikult osaleda tegevuses, mille eesmärk või tagajärg on nendest piirangutest kõrvalehoidmine.
16. märts 2022
Kontrollitava tehnoloogia (sealhulgas teadmiste või immateriaalsete esemete) üleandmine välisriigi isikutele on omamoodi immateriaalne tehnosiire, mida tuntakse ka kui "ekspordiga samaväärset tegevust".
Sanktsioonide määruse artiklid 2 ja 2a keelavad müüa, tarnida, üle anda või eksportida otse või kaudselt meetmeid kohaldavaid kaupu ja tehnoloogiat mis tahes füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele Venemaal või kasutamiseks Venemaal. Tehnilise abi kontrollimise nõuded laiendavad kontrolli ka ELis viibivatele välisriikide kodanikele. Seetõttu peaksid ettevõtted piirama Venemaa töötajate juurdepääsu sellistele teadmistele või tehnoloogiale, kui neid teadmisi ja tehnoloogiat kasutatakse Venemaal.
16. märts 2022
ELi ettevõtjad peaksid kehtestama piisavad nõuetekohase hoolsuse menetlused, et tagada, et nende eksporditud kaupu ei suunata Venemaale. See võib hõlmata näiteks lepingulisi klausleid nende kolmanda riigi äripartneriga, mis tekitavad vastutuse juhul, kui viimane reekspordib kaupu Venemaale, samuti järelkontrolli.
Liikmesriikide ülesanne on rakendada ja jõustada sanktsioone. Komisjon jälgib sanktsioonide rakendamist ja jõustamist liikmesriikides. Kui EList kolmandasse riiki eksporditud hõlmatud toode reeksporditakse Venemaale, võivad riiklikud pädevad asutused lugeda ELi eksportija piisava hoolsuse puudumist sanktsioonimääruse rikkumiseks. Kui ELi eksportija jätab teadlikult ja tahtlikult sellise hoolsuskohustuse täitmata, võib seda käsitada osalemisena meetmetest kõrvalehoidmises.
16. märts 2022
Sanktsioonide määruse territoriaalne kohaldamisala piirdub ELiga. Türgi ja liidu vahelise tolliliidu olemasolu ei tähenda sanktsioonide territoriaalse kohaldamisala automaatset laiendamist - seda ei ole sätestatud ELi-Türgi tolliliidu lepingus. Viimases on sätestatud, et Türgi on kohustatud viima meetmed vastavusse tolliliidu ühise kaubanduspoliitikaga. Kuna aga sanktsioonidel on õiguslik alus, mis on seotud ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitikaga, ei kuulu need Türgi kohustuse alla viia oma meetmed kooskõlla tolliliidu ühise kaubanduspoliitikaga. Selles osas koheldakse Türgit nagu kõiki teisi kolmandaid riike, kes ei kohalda samu sanktsioone kui EL.
16. märts 2022
Iirimaa ja Põhja-Iirimaa protokolli ja eelkõige selle 2. lisa 47. jao kohaselt kohaldatakse ELi toimimise lepingu artiklil 215 põhinevaid sanktsioone automaatselt ka Põhja-Iirimaa suhtes, kui need puudutavad kaubavahetust. See tähendab, et sanktsioonimäärusest tulenevad kaubavahetusega seotud piirangud kehtivad ka Põhja-Iirimaa ja Venemaa vahelise kaubanduse suhtes.
Lisaks sellele kohaldatakse sanktsioonide määruse kohaldamisala käsitlevaid üldeeskirju vastavalt artiklile 13.
16. märts 2022
Sanktsioonimäärus ei näe ette hüvitist ettevõtetele, kes ekspordivad Venemaale hõlmatud kaupu.
16. märts 2022
Töö partnerriikidega
Ekspordipiirangute ulatus on tihedalt kooskõlastatud nende riikidega, kes eeldatavasti kohaldavad sisuliselt samaväärseid kaubandusmeetmeid. See kehtib eelkõige USA puhul, kus meie koostöö tugineb ELi ja USA kaubandus- ja tehnoloogianõukogu raames toimuvale koostööle. Pärast meetmete vastuvõtmist tihendatakse meie koostööd, et tagada piisav kooskõlastamine ja võrdsed võimalused ELi ja USA ettevõtjatele.
Sanktsioonide määrus sisaldab partnerriikide loetelu, mida võib muuta, et lisada teisi riike, kellel on sisuliselt samaväärsed kaubandusmeetmed.
16. märts 2022
Nende meetmete kohaldamisel on "partnerriigid" riigid, kes kohaldavad ekspordipiirangute meetmeid, mis on sisuliselt samaväärsed sanktsioonide määruses sätestatud meetmetega. Partnerriikide loetelu on lisatud määrusele ja alates 26. veebruarist 2022 sisaldab see USAd. Komisjon vaatab jätkuvalt läbi kolmandate riikide võetud meetmed ja hoiab nendega tihedat kontakti, et tagada tõhusad sanktsioonid.
Partnerriigi mõistel on mitu mõõdet, mis on seotud sanktsioonide määruse artiklitega 2 ja 2a:
Esiteks, partnerriigi ettevõtja omandis või kontrolli all olevad üksused vastavad samale erandile kui liikmesriigi ettevõtja omandis või kontrolli all olevad üksused. Selle tulemusena võivad liikmesriigid lubada hõlmatud kaupade ja tehnoloogia müüki, tarnimist, üleandmist või eksportimist või sellega seotud tehnilise või finantsabi andmist nendele ettevõtjatele, tingimusel et see ei ole ette nähtud sõjaliseks kasutamiseks või sõjalisele lõppkasutajale.
Teiseks võivad liikmesriigid lubada hõlmatud kaupade ja tehnoloogia müüki, tarnimist, üleandmist või eksporti või sellega seotud tehnilise või finantsabi andmist Venemaal asuvatele partnerriikide diplomaatilistele esindustele.
Kolmandaks vahetab EL vajaduse korral ja vastastikkuse alusel teavet partnerriikidega, et toetada sanktsioonide määruse kohaste ekspordipiirangute tõhusust ja partnerriikide kohaldatavate ekspordipiirangute järjekindlat kohaldamist.
16. märts 2022
USA on loobunud oma nn välismaiste otsetoote reeglist (EAR jaotis 734.9) ja de-minimis reeglist (EAR jaotis 734.4(a)) VII lisas loetletud kõrgtehnoloogiliste toodete puhul. Samuti loobusid USA FDPR-st kahesuguse kasutusega kaupade puhul.
Lisaks sellele ei kohalda USA eksterritoriaalse kontrolli teostamist kaupade suhtes, mille puhul VII lisasse kantud kontrollitav kaup on eksporditava kauba põhielement, kuid eksporditav kaup ise ei kuulu sanktsioonide määruse reguleerimisalasse, tingimusel, et riigi pädev asutus tegutseb sanktsioonide määruse artikli 2 lõikes 7 ja artikli 2a lõikes 7 sätestatud hoolsuskohustuse kohaselt.
16. märts 2022
Muud mitmesugused küsimused
Ei. Valgevene suhtes kehtestatud täiendavad sanktsioonid, sealhulgas täiendavad kaubanduspiirangud, on sätestatud Nõukogu Määruses (EL) 2022/355, 2. märtsi 2022, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 765/2006, mis käsitleb piiravaid meetmeid seoses olukorraga Valgevenes. Need peegeldavad siiski suures osas eespool esitatud lähenemisviisi.
16. märts 2022
Lisa - soovituslik ajutine vastavustabel sanktsioonide määruse VII lisas loetletud kaupade kohta
Ühenduse integreeritud tariif (TARIC), mida hoitakse komisjoni andmebaasis, sisaldab konkreetsete kaupade suhtes kohaldatavaid impordi- ja ekspordimeetmeid, nagu tariifide peatamine, tariifikvoodid, tariifsed soodustused, dumpinguvastased tollimaksud, koguselised piirangud, embargod, aga ka ekspordikontroll.
Nende meetmete integreerimise ja kodeerimisega tagab TARIC nende ühetaolise kohaldamise kõikides liikmesriikides ning annab kõigile ettevõtjatele selge ülevaate kõigist meetmetest, mida tuleb võtta ELi importimisel või EList eksportimisel.
Määruse (EL) 2022/328 VII lisasse kuuluvate kaupade osas on TARICi meetmed 8-numbrilisel tasandil tehtud 4. märtsil asjaomastele asutustele ja sidusrühmadele kättesaadavaks.
16. märts 2022
Vastavustabel seob VII lisas loetletud kaubad vastavate kaubakoodidega, mis on määratletud ühise tollitariifistiku ja kombineeritud nomenklatuuri (CN) eeskirjades. Vastavad 8-kohalised CN-koodid määravad kindlaks kaupade tolliklassifikatsiooni ja tollideklaratsiooni kantavad koodid.
Käesolev vastavustabel ei ole siduv ja see ei piira ettevõtja kohustusi, mis tulenevad ekspordikontrollist ja piiravatest meetmetest, mida kontrollitakse eelkõige tollideklaratsiooni esitamisel.
Tuleb märkida, et paljudel juhtudel ei ole vastavustabelis esitatud CN-koodide loetelu piisav. Täiendav tehniline hindamine on vajalik järelduste tegemiseks selle kohta, kas kauba suhtes kohaldatakse meetmeid. See täiendav hindamine on vajalik, sest paljudel juhtudel ei ole CN-koodi kirjeldus piisavalt täpne, et see vastaks täpselt VII lisas esitatud kaupade kontrolltekstile. Tuleb märkida, et käesolev vastavustabel ei sisalda tarkvara vastavust järgmistel põhjustel:
- CN-klassifikatsioon ei põhine mitte tarkvara sisul, vaid selle toetusel (flash- draiv, DVD jne;
- Tarkvara eksporditakse sageli seotud seadmete või toodete osana ning seetõttu on eksportija poolt deklareeritav CN-kood see, mis on seotud seadmete või toodetega;
- Enamasti ei saadeta tarkvara vastuvõtjale mitte tolli, vaid pilve või mõne arvutiserveri kaudur.
Samuti tuleb märkida, et see korrelatsioonitabel ei sisalda korrelatsioone tehnoloogiaga, kuna mittemateriaalsete kaupade eksporti ei deklareerita tollile.
CN-koodid on võetud nõukogu 23. juuli 1987. aasta määruse (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning 2022. aasta ühise tollitariifistiku kohta) artikli 1 lõikes 2 määratletud kombineeritud nomenklatuurist ja selle I lisas sätestatud koodid, mis kehtivad sanktsioonide määruse avaldamise ajal. Vajaduse korral vaadatakse vastavustabel läbi, võttes arvesse VII lisas esitatud kaupade loetelu ja/või vastavate kaubakoodide muudatusi.
Suurema selguse huvides hõlmavad peamised komponendid kõiki kokkupandud elemente, mis moodustavad osa lõppseadmest, ilma milleta lõppseade ei ole kasutatav.
16. märts 2022