FAQs EU SANCTIONS ON RUSSIA
Opublikowano 16 marca 2022
w sprawie ograniczeń związanych z wywozem na podstawie art. 2, 2a i 2b rozporządzenia Rady nr 833/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (dalej: "rozporządzenie w sprawie sankcji"), zmienionego rozporządzeniem Rady (UE) 2022/328 z dnia 25 lutego 2022 r.
Przyjazne tłumaczenie na język polski– biuro EIFEC w Brukseli – www.eifec.org
Niniejsze często zadawane pytania (FAQ) zawierają informacje na temat ograniczeń wywozowych dotyczących towarów podwójnego zastosowania i produktów zaawansowanej technologii zgodnie z art. 2, 2a i 2b rozporządzenia w sprawie sankcji z perspektywy służb Komisji. Jedynie Trybunał Sprawiedliwości UE może dokonywać autorytatywnej wykładni prawodawstwa unijnego.
Odniesienia do artykułów i załączników rozporządzenia w sprawie sankcji dotyczą rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r., zmienionego kolejnymi rozporządzeniami Rady, w szczególności rozporządzeniem Rady (UE) 2022/328 z dnia 25 lutego 2022 r.
Do celów niniejszego NZP termin "ograniczenia eksportu" odnosi się do ograniczeń związanych z eksportem towarów podwójnego zastosowania i produktów zaawansowanej technologii zgodnie z art. 2, 2a i 2b rozporządzenia w sprawie sankcji.
Do celów niniejszego NZP termin "eksport" odnosi się do sprzedaży, dostawy, transferu lub wywozu towarów, jak również świadczenia usług pośrednictwa oraz pomocy technicznej i finansowej, chyba że postanowiono inaczej.
Do celów niniejszego NZP termin "zezwolenie" odnosi się do zezwolenia na odstępstwa na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji oraz zezwolenia na stosowanie produktów podwójnego zastosowania na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania.
Do celów niniejszego NZP numeracja artykułów jest oparta na angielskiej wersji językowej rozporządzenia w sprawie sankcji.
Rozporządzenie w sprawie sankcji zawiera zakaz wywozu towarów i technologii przeznaczonych do wykorzystania w lotnictwie lub przemyśle kosmicznym, a także w sektorze energetycznym. Środki te nie są objęte niniejszym NZP.
16 marca 2022
Ogólna struktura i podejście zastosowane w niniejszym poradniku
Rozporządzenie Rady (UE) 2022/328 z dnia 25 lutego 2022 r.1 opiera się na unijnych środkach ograniczających (sankcjach) w postaci ograniczeń eksportu na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji2 i rozszerza je. O ile nie zostaną zmienione rozporządzeniem Rady (UE) 2022/328 lub innymi rozporządzeniami, obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie sankcji pozostają w mocy i nadal mają zastosowanie.
Niniejsze wytyczne mają na celu wspieranie właściwych organów krajowych i zainteresowanych stron, w tym eksporterów, we wdrażaniu nowych ograniczeń eksportu wprowadzonych w art. 2, 2a i 2b oraz powiązanych przepisów art. 1, 2c i 2d rozporządzenia w sprawie sankcji, zmienionego w lutym 2022 r., bez uszczerbku dla innych przepisów tego rozporządzenia.
___________________
1Rozporządzenie Rady (UE) 2022/328 z dnia 25 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 833/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie
2 Rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie
16 marca 2022
Po pierwsze, rozporządzenie w sprawie sankcji rozszerzyło zakres ograniczeń wywozu dotyczących towarów i technologii podwójnego zastosowania określonych w załączniku I do rozporządzenia UE w sprawie produktów podwójnego zastosowania3 . Od 2014 r. wywóz tych produktów był zakazany w odniesieniu do sektora wojskowego. Obecnie zakaz ten ma zastosowanie nawet wtedy, gdy produkty te są przeznaczone dla użytkowników lub zastosowań cywilnych, przy bardzo ograniczonych wyłączeniach i odstępstwach.
Po drugie, rozporządzenie w sprawie sankcji zakazuje również eksportu dodatkowych produktów "zaawansowanej technologii", aby ograniczyć zwiększanie potencjału wojskowego i technologicznego Rosji w takich sektorach, jak elektronika, komputery, telekomunikacja i bezpieczeństwo informacji, czujniki i lasery oraz przemysł morski.
Po trzecie, rozporządzenie w sprawie sankcji określa podmioty związane z rosyjską bazą obronną i przemysłową, na które nakładane są jeszcze bardziej rygorystyczne ograniczenia eksportu.
Podobnie jak w przypadku innych systemów sankcji UE, ograniczenia wywozu mają zastosowanie do sprzedaży, dostaw, przekazywania i wywozu produktów objętych sankcjami, a także świadczenia usług pośrednictwa oraz pomocy technicznej i finansowej.
Nowe przepisy przewidują bardzo ograniczone wyłączenia i odstępstwa w pewnych określonych sytuacjach, wyjaśnionych szerzej w niniejszym dokumencie. Podobnie rozporządzenie w sprawie sankcji dopuszcza pewną możliwość kontynuowania eksportu na podstawie wcześniej istniejących kontraktów lub "praw nabytych", z zastrzeżeniem indywidualnej oceny każdego przypadku.
Wreszcie, rozporządzenie w sprawie sankcji zawiera zakaz eksportu towarów i technologii przeznaczonych do wykorzystania w lotnictwie lub przemyśle kosmicznym, a także w sektorze energetycznym. Środki te nie są objęte niniejszym NZP.
___________________
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/821 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania.
16 marca 2022
W uproszczeniu proces sprawdzania, czy dotyczy Cię ograniczenie eksportu, wygląda następująco:
Jest to uproszczony schemat; w celu uzyskania dalszych wyjaśnień należy sprawdzić w odpowiednich właściwych organach swojego państwa członkowskiego, czy rozporządzenie w sprawie sankcji (lub inne ograniczenia) ma zastosowanie do produktu sprzedawanego do Rosji.
Niektóre załączniki do rozporządzenia w sprawie sankcji, na przykład załączniki II, X i XI, zawierają kody Nomenklatury scalonej (CN), natomiast produkty podwójnego zastosowania i produkty zaawansowanej technologii wymienione w załączniku VII są określone za pomocą opisów technicznych. W ramach swoich zobowiązań dotyczących zgodności podmiot gospodarczy musi sprawdzić, w oparciu o kod CN lub opis techniczny, czy produkt, który ma zostać wywieziony, jest objęty, czy nie. Fakt, że kod CN odpowiadający danemu produktowi nie jest wymieniony w rozporządzeniu w sprawie sankcji, nie wyklucza, że dotyczy to niektórych produktów sklasyfikowanych w ramach tego kodu CN, ponieważ mogą one być produktami podwójnego zastosowania lub produktami wymienionymi w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji, zgodnie z art. 2, 2a i 2b. Jeżeli chodzi o produkty podwójnego zastosowania oraz produkty wymienione w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji, w rozporządzeniu w sprawie sankcji nie ma korelacji między kodami CN a takimi produktami podlegającymi środkom ograniczającym.
16 marca 2022
Ograniczenia wywozowe mające zastosowanie do produktów objętych załącznikiem I do rozporządzenia UE o podwójnym zastosowaniu oraz do produktów "zaawansowanej technologii" mają formę zakazów, ale istnieją ograniczone wyłączenia i odstępstwa. Zwolnienia obejmują m.in. potrzeby humanitarne, nagłe wypadki zdrowotne, klęski żywiołowe, zastosowania medyczne i farmaceutyczne, czasowy wywóz sprzętu na użytek mediów informacyjnych, przedmioty do użytku osobistego. Odstępstwa dotyczą m.in. eksportu przeznaczonego do współpracy międzyrządowej, eksportu przeznaczonego do cywilnych sieci telekomunikacyjnych, eksportu na potrzeby eksploatacji, konserwacji i bezpieczeństwa cywilnego potencjału jądrowego, eksportu przeznaczonego dla przedsiębiorstw będących własnością, całkowicie lub wspólnie kontrolowanych przez podmiot z UE lub podmiot z kraju partnerskiego, lub eksportu objętego wcześniejszymi umowami.
Te wyłączenia i odstępstwa nie są dostępne w przypadku eksportu do osób lub podmiotów związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową, wymienionych w załączniku IV. W przypadku tych podmiotów eksport jest dozwolony wyłącznie na warunkach określonych w art. 2b ust. 1 lit. a) i b). 2b ust. 1 lit. a) i b).
Jednocześnie należy zauważyć, że wspomniane wyżej zwolnienia i odstępstwa nie są dostępne w przypadku eksportu na potrzeby przemysłu lotniczego lub kosmicznego.
16 marca 2022
Ograniczenia wywozowe weszły w życie i stały się w pełni stosowane w dniu 26 lutego 2022 r.
Od tego dnia wywóz towarów i technologii podlegających ograniczeniom wywozowym wprowadzonym rozporządzeniem w sprawie sankcji jest dozwolony tylko wtedy, gdy jest dozwolony na podstawie (i) odpowiednich wyłączeń lub (ii) odstępstw wymagających zezwolenia. Jeśli wymagane jest zezwolenie, handel nie może być kontynuowany do czasu jego wydania.
16 marca 2022
Jeśli produkty nie są objęte rozporządzeniem o sankcjach, mogą być sprzedawane, dostarczane, przekazywane lub wywożone do Rosji bez ograniczeń, a związane z nimi świadczenie pomocy technicznej i finansowej może być kontynuowane. Pozostaje to bez uszczerbku dla wszelkich innych ograniczeń handlowych, które mogą obowiązywać na mocy innych przepisów rozporządzenia lub innych regulacji.
16 marca 2022
Rozporządzenie w sprawie sankcji stosuje się "bez uszczerbku" - tj. równolegle - do unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania (UE) 2021/821. Eksporterzy muszą zapewnić przestrzeganie obu tych rozporządzeń.
W związku z tym wywóz produktów podwójnego zastosowania może wymagać zezwolenia na mocy rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania oraz, w przypadku gdy ma zastosowanie odstępstwo na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji, również na mocy tego rozporządzenia. W przypadku wątpliwości eksporterzy powinni skontaktować się z właściwym organem państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Jeżeli wywóz produktu podwójnego zastosowania lub produktu "zaawansowanej technologii" wymienionego w załączniku VII jest objęty zakresem wyłączenia, nie jest wymagane wcześniejsze zezwolenie na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji. W przypadku produktów podwójnego zastosowania może być jednak nadal wymagane zezwolenie na mocy rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania.
W przypadku zezwoleń na towary i technologie wymienione w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji stosuje się odpowiednio zasady i procedury określone w rozporządzeniu UE w sprawie produktów podwójnego zastosowania. Oznacza to, że w przypadku na przykład, że jeżeli wywóz produktu niewymienionego w załączniku I do rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania podlega wymogowi uzyskania zezwolenia na mocy rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania, na przykład na mocy art. 4 (tzw. klauzule "catch-all"), taki wymóg uzyskania zezwolenia pozostaje w mocy, niezależnie od faktu, że ten sam produkt może być wymieniony w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji.
16 marca 2022
Wywóz produktów podwójnego zastosowania do końcowego zastosowania wojskowego i dla użytkowników końcowych jest zabroniony na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji. Wywóz produktów niewymienionych w załączniku I do rozporządzenia UE w sprawie produktów podwójnego zastosowania ani w rozporządzeniu w sprawie sankcji może nadal podlegać kontroli na podstawie "klauzuli ogólnej" rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania, tj. w celu zapewnienia, że nie są one przeznaczone do końcowego zastosowania wojskowego lub dla użytkowników końcowych (w tym w przypadku gdy wywóz dotyczy osób lub podmiotów wymienionych w załączniku IV do rozporządzenia w sprawie sankcji).
16 marca 2022
Definicje "pomocy technicznej" i "usług pośrednictwa" można znaleźć w art. 1 lit. c) i d) rozporządzenia w sprawie sankcji. Świadczenie takiej pomocy lub usług jest objęte zakazami określonymi w art. 2 ust. 2 i art. 2a ust. 2 i może podlegać wyłączeniom i odstępstwom na mocy art. 2 ust. 3 i art. 2a ust. 3, art. 2 ust. 4 i art. 2a ust. 4 oraz art. 2 ust. 5 i art. 2a ust. 5.
16 marca 2022
Powiadomienie właściwego organu krajowego oraz wniosek o zezwolenie muszą być składane drogą elektroniczną. W załączniku IX do rozporządzenia w sprawie sankcji zamieszczono formularze zawierające obowiązkowe elementy tych powiadomień lub wniosków i w miarę możliwości eksporterzy powinni korzystać z tych formularzy. Jeżeli jednak skorzystanie z formularza nie jest możliwe, eksporterzy dostarczają przynajmniej wszystkie elementy opisane w formularzu i w podanej w nim kolejności.
Jeżeli dany produkt jest objęty rozporządzeniem UE o podwójnym zastosowaniu, eksporterzy muszą również przedłożyć właściwemu organowi krajowemu formularz(e) zgodnie z tym rozporządzeniem.
Formularz powiadomienia/wniosku/zezwolenia zawarty w załączniku IX do rozporządzenia w sprawie sankcji odnosi się wyłącznie do przepisów art. 2, 2a i 2b. Nie ma on wpływu na stosowanie formularzy odnoszących się do innych przepisów rozporządzenia w sprawie sankcji.
16 marca 2022
Produkty niepodlegające kontroli, zawierające jeden lub więcej składników wymienionych w załączniku VII, nie podlegają ograniczeniom wywozowym mającym zastosowanie do wywozu tych składników, pod warunkiem że transakcja nie ma na celu obejścia przepisów dotyczących kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania lub ograniczeń dotyczących produktów "zaawansowanej technologii" zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sankcji.
Jednak w przypadku produktów wymienionych w załączniku I do unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania nadal ma zastosowanie uwaga dotycząca "głównego elementu". Oznacza to, że produkty niepodlegające kontroli, zawierające jeden lub więcej składników wymienionych w tym załączniku, nadal podlegają zasadom kontroli wywozu na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania, w tym zasadzie "elementu głównego".
16 marca 2022
W art. 2 ust. 3 i art. 2a ust. 3 rozporządzenia w sprawie sankcji przewidziano siedem ograniczonych zwolnień z ograniczeń wywozowych pod warunkiem spełnienia określonych warunków i wymogów, tj. zgłoszenia organom celnym korzystania ze zwolnienia oraz dokonania powiadomienia przy pierwszym jego zastosowaniu. Wyłączenia te mają zastosowanie do:
-
cele humanitarne, sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem, pilne zapobieganie lub łagodzenie skutków zdarzenia, które może mieć poważny i znaczący wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi lub na środowisko, lub jako reakcja na klęski żywiołowe;
-
do celów medycznych lub farmaceutycznych;
-
czasowy wywóz artykułów do wykorzystania przez media informacyjne;
-
aktualizacje oprogramowania;
-
wykorzystanie jako urządzeń komunikacyjnych dla konsumentów;
-
zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego i bezpieczeństwa informacji osobom fizycznym i prawnym, podmiotom i organom w Rosji, z wyjątkiem rządu Rosji i przedsiębiorstw bezpośrednio lub pośrednio kontrolowanych przez ten rząd; lub
-
do użytku osobistego osób fizycznych podróżujących do Rosji lub podróżujących z nimi członków ich najbliższych rodzin, i ograniczone do rzeczy osobistych, przedmiotów gospodarstwa domowego, pojazdów lub narzędzi handlowych będących własnością tych osób i nieprzeznaczonych do sprzedaży.
16 marca 2022
W art. 2 ust. 4 i 2a ust. 4 rozporządzenia w sprawie sankcji przewidziano osiem odstępstw, w przypadku których należy wystąpić o zezwolenie do właściwego organu krajowego. Do czasu udzielenia zezwolenia wywóz danego towaru jest zabroniony. Odstępstwa obejmują sytuacje, w których produkt jest przeznaczony do:
-
współpraca między Unią, rządami państw członkowskich i rządem Rosji w sprawach czysto cywilnych;
-
współpraca międzyrządowa w zakresie programów kosmicznych;
-
eksploatacji, konserwacji, wycofywania paliwa i bezpieczeństwa cywilnego potencjału jądrowego, jak również współpracy w dziedzinie cywilnych technologii jądrowych, w szczególności w zakresie badań i rozwoju;
-
bezpieczeństwo morskie;
-
cywilne sieci telekomunikacyjne, w tym dostarczanie usług internetowych;
-
do wyłącznego użytku podmiotów będących własnością lub kontrolowanych wyłącznie lub wspólnie przez osobę prawną, podmiot lub organ zarejestrowany lub utworzony na mocy prawa państwa członkowskiego lub kraju partnerskiego;
-
przedstawicielstwa dyplomatyczne Unii, państw członkowskich i krajów partnerskich, w tym delegatury, ambasady i misje.
W przypadku umów zawartych przed 26 lutego 2022 r. należy zapoznać się z pytaniami 25-27.
W przypadku sytuacji z osobami lub podmiotami wymienionymi w załączniku IV należy sprawdzić pytanie 17.
16 marca 2022
Do właściwego organu krajowego należy określenie niezbędnej dokumentacji, która może być przydatna do oceny i weryfikacji, czy spełnione są warunki zwolnienia lub odstępstwa. Dokumentacja ta może obejmować umowy, porozumienia międzyrządowe, deklaracje eksportera (deklaracja własna).
16 marca 2022
Rozporządzenie w sprawie sankcji zakazuje sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu, lub związanego z tym udzielania pomocy technicznej i finansowej, towarów lub technologii dla końcowych użytkowników wojskowych w Rosji, do końcowych zastosowań wojskowych i dla użytkowników wymienionych w załączniku IV do rozporządzenia w sprawie sankcji. Obejmuje to zarówno produkty podwójnego zastosowania (wymienione w załączniku I do rozporządzenia UE w sprawie produktów podwójnego zastosowania), jak i produkty "zaawansowanej technologii" (wymienione w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji).
W odniesieniu do potencjalnego wywozu do użytkowników niewojskowych niewymienionych w załączniku IV do rozporządzenia w sprawie sankcji lub do końcowych zastosowań tych towarów i technologii do celów niewojskowych zastosowanie mają następujące zasady:
- W przypadku produktów podwójnego zastosowania wymienionych w załączniku I do unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania lub objętych wymogiem uzyskania zezwolenia ze względu na zastosowanie klauzuli uniwersalnej:
- jeżeli zamierzone zastosowanie końcowe wchodzi w zakres wyłączeń wymienionych w art. 2 ust. 3 (zob. pytanie 12), nie jest konieczne występowanie o zezwolenie na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji, ale eksporter musi spełnić wymogi wynikające z unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania. Ponadto rozporządzenie w sprawie sankcji wymaga, aby eksporter zadeklarował w zgłoszeniu celnym, że produkty są wywożone na podstawie odpowiedniego zwolnienia, i powiadomił właściwy organ państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, o pierwszym wywozie dokonanym z zastosowaniem odpowiedniego zwolnienia w ciągu 30 dni od daty pierwszego wywozu. Właściwe organy krajowe będą monitorować korzystanie ze zwolnień w celu zapobiegania ryzyku obchodzenia środków.
- jeżeli zamierzone zastosowanie końcowe wchodzi w zakres któregokolwiek z ośmiu rodzajów działalności wymienionych w 2 ust. 4 (zob. pytanie 13), eksporter składa wniosek o zezwolenie, a oceny poszczególnych przypadków dokonuje właściwy organ państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Ponadto eksporter musi spełnić wymogi określone w rozporządzeniu UE w sprawie produktów podwójnego zastosowania.
- jeżeli wywóz jest objęty umowami zawartymi przed 26 lutego 2022 r., proszę sprawdzić pytania 25-27.
- Dla produktów "zaawansowanej technologii" wymienionych w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji:
- jeżeli zamierzone końcowe przeznaczenie wchodzi w zakres siedmiu wyłączeń wymienionych w art. 2a ust. 3 (zob. pytanie 12), nie jest konieczne występowanie o zezwolenie na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji. Rozporządzenie w sprawie sankcji wymaga, aby eksporter zadeklarował w zgłoszeniu celnym, że produkty są wywożone w ramach odpowiedniego zwolnienia, i powiadomił właściwy organ państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, o pierwszym wywozie dokonanym z zastosowaniem odpowiedniego zwolnienia w ciągu 30 dni od daty pierwszego wywozu.
Właściwe organy krajowe będą monitorować stosowanie wyłączeń w celu zapobiegania ryzyku obchodzenia środków.
- jeżeli zamierzone zastosowanie końcowe wchodzi w zakres działań wymienionych w art. 2a ust. 4 (zob. pytanie 13), eksporter składa wniosek o zezwolenie, a oceny poszczególnych przypadków dokonuje właściwy organ państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
- jeżeli wywóz jest objęty umowami zawartymi przed 26 lutego 2022 r., proszę sprawdzić pytania od 25 do 27.
Ponadto, jeśli chodzi o pozycje dotyczące lotnictwa i przemysłu kosmicznego, patrz pytanie 4, w którym potwierdzono, że powyższe odstępstwa i zwolnienia nie są dostępne dla tych sektorów.
16 marca 2022
Zezwolenia na mocy art. 2, 2a i 2b są przetwarzane przez właściwe organy krajowe wymienione w załączniku I do rozporządzenia w sprawie sankcji i podlegają zasadom i procedurom określonym w unijnym rozporządzeniu w sprawie podwójnego zastosowania, które stosuje się odpowiednio.
16 marca 2022
Bardziej rygorystyczne warunki mają zastosowanie do wywozu do niektórych użytkowników końcowych związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową. W odniesieniu do osób i podmiotów wymienionych w załączniku IV do rozporządzenia w sprawie sankcji nie mają zastosowania wyłączenia, a jedynie bardzo ograniczone możliwości udzielania indywidualnych zezwoleń przez właściwe organy krajowe mają zastosowanie do pilnego zapobiegania zdarzeniom lub łagodzenia ich skutków, które mogą mieć poważny i znaczący wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi lub na środowisko. Jeśli chodzi o te osoby i podmioty, umowy zawarte przed 26 lutego 2022 r. mogą być realizowane pod warunkiem uzyskania zezwolenia właściwego organu krajowego, ale handel musi zostać wstrzymany do czasu wydania takiego zezwolenia. O takie zezwolenie należy wystąpić do 1 maja 2022 roku.
Ograniczenia wywozu do tych podmiotów nie mają zastosowania, jeżeli produkty, których dotyczą, nie są wymienione w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji (produkty "zaawansowanej technologii") ani w załączniku I do unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania, ani nie podlegają klauzulom generalnym na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania. Pozostaje to bez uszczerbku dla wszelkich innych ograniczeń eksportu, które mogą obowiązywać na mocy innych przepisów lub regulacji.
Eksporterzy UE muszą również zapewnić, że produkty objęte zakazem nie dotrą do podmiotów wymienionych na liście pośrednio (przez nieuwzględnione na liście filie tych podmiotów lub inne podmioty przez nie kontrolowane, lub przez pośrednika). Sprzedaż, dostawa, przekazywanie lub wywóz produktów objętych zakazem do pośrednika będącego stroną trzecią jest również zabroniona, jeżeli produkty te miałyby dotrzeć do podmiotu wymienionego w wykazie. W każdej sytuacji eksporterzy z UE powinni zachować należytą staranność w stosunku do swoich partnerów biznesowych i ostatecznego miejsca przeznaczenia towarów.
Eksporterom z UE zabrania się ponadto świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest obejście tych ograniczeń wywozowych.
16 marca 2022
Zasadniczo, jeśli nie są to sytuacje opisane powyżej, nie ma sensu ubiegać się o zezwolenie.
Warunki dotyczące realizacji istniejących umów znajdziesz w pytaniach 25-27.
16 marca 2022
Produkty znajdujące się na liście wyrobów w załączniku VII zostały wybrane ze względu na to, że mogą przyczynić się, bezpośrednio lub pośrednio, do zwiększenia potencjału wojskowego i technologicznego Rosji. Zostały one również wybrane we współpracy z naszymi krajami partnerskimi.
16 marca 2022
Osoby i podmioty znajdujące się na rozszerzonej liście to niektórzy użytkownicy końcowi związani z rosyjską bazą obronną i przemysłową. Zostały one również wybrane we współpracy z naszymi krajami partnerskimi.
16 marca 2022
Praktyczne zastosowanie ograniczeń w wywozie produktów podwójnego zastosowania i produktów "Zaawansowanej Technologii" dla przedsiębiorstw
Produkty wymienione w załączniku VII są wymienione na podstawie ich opisu i parametrów technicznych. W przypadku eksportu do Rosji, gdy produkty podlegają kontroli, można zostać poproszonym o dostarczenie wszelkich dokumentów niezbędnych do identyfikacji produktu oraz przydatnych do jego identyfikacji i klasyfikacji, w tym na przykład arkusza danych technicznych, w którym wymienione są charakterystyki i parametry techniczne produktu.
16 marca 2022
Załącznik VII do rozporządzenia w sprawie sankcji zawierający wykaz produktów "zaawansowanej technologii" nie zawiera kodów towarowych (celnych).
Załącznik do niniejszego NZP zawiera, do celów czysto informacyjnych, tabelę korelacji z odniesieniami korelującymi towary wymienione w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji z odpowiadającymi im kodami towarowymi określonymi zgodnie z zasadami Wspólnej Taryfy Celnej i Nomenklatury Scalonej (CN). Niniejszy dokument udostępnia się podmiotom gospodarczym jako uprzejmość, aby pomóc im w identyfikacji i klasyfikacji towarów wymienionych w załączniku VII, które podlegają środkom określonym w art. 2a ust. 1 i art. 2b ust. 1 rozporządzenia w sprawie sankcji. Odpowiednie 8-cyfrowe kody CN stanowią niewiążącą wskazówkę dla podmiotów gospodarczych w zakresie wykrywania i identyfikacji zgłaszanych przez nie towarów. Nie są one wiążące i zostały podane bez z zastrzeżeniem wszystkich obowiązków przedsiębiorcy z punktu widzenia kontroli wywozu i sankcji, które należy sprawdzić w momencie składania zgłoszenia celnego.
Należy zauważyć, że chociaż kody towarów stanowią wsparcie dla podmiotów gospodarczych w ich wysiłkach na rzecz przestrzegania przepisów, to do wyciągnięcia wniosków co do tego, czy dany towar podlega ograniczeniom wywozowym, konieczna jest dodatkowa ocena techniczna. Ta dodatkowa ocena techniczna jest często wymagana, ponieważ w większości przypadków nie ma idealnej zgodności między opisem towarów w załączniku VII a opisem odpowiadających im kodów towarowych.
Kody towarów pochodzą z Nomenklatury Scalonej. Jest ona zdefiniowana w art. 1 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/874 i określona w załączniku I do tego rozporządzenia, które są ważne w momencie publikacji rozporządzenia w sprawie sankcji.
_________________
4 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej
16 marca 2022
Termin "ciągnik" (poz. X.A.VII.001.b w załączniku VII) dotyczy ciągników kołowych poza drogami publicznymi, w tym ciągników rolniczych, o ile spełniają one parametry techniczne wymagane w niniejszej kontroli.
Ciężkie samochody ciężarowe rozumiane jako samochody drogowe do przewozu naczep są ujęte w pozycji X.A.VII.001.c tego samego załącznika.
16 marca 2022
Aby ułatwić powiadamianie i wydawanie zezwoleń na sprzedaż, dostawę, przekazanie lub wywóz produktów objętych zakresem art. 2, 2a i 2b rozporządzenia w sprawie sankcji, w załączniku IX do rozporządzenia zamieszczono wzór zawierający obowiązkowe elementy informacji, które eksporter ma przekazać właściwemu organowi państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Jeżeli produkt jest objęty zakresem stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania, eksporter musi również spełnić wymogi wynikające z tego rozporządzenia, korzystając z szablonu udostępnionego w tym rozporządzeniu.
Wykaz organów państw członkowskich właściwych do stosowania rozporządzenia w sprawie sankcji znajduje się w załączniku I do rozporządzenia w sprawie sankcji.
Wykaz właściwych organów państw członkowskich na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej5 . Kopia tego wykazu jest dostępna na specjalnej stronie internetowej Komisji.
___________________
5Nota informacyjna - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/821 ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania (Dz.U. L 206 z 11.6.2021, s. 1): Informacje na temat środków przyjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 4, 6 i 7, 9, 11, 12, 22 i 23
16 marca 2022
Aby umożliwić realizację umów zawartych przed dniem 26 lutego 2022 r., państwa członkowskie mogą zezwolić na wywóz produktów podwójnego zastosowania i produktów "zaawansowanej technologii" do zastosowań pozawojskowych i do użytkowników niewojskowych, pod warunkiem że eksporter złoży wniosek o takie zezwolenie przed dniem 1 maja 2022 r. Zezwolenia te są oceniane przez właściwy organ krajowy w każdym indywidualnym przypadku zgodnie z obowiązującymi przepisami. Do czasu otrzymania zezwolenia wywóz takich produktów objętych nowymi sankcjami jest zabroniony. Po 1 maja 2022 r. nie można ubiegać się o zezwolenie na realizację istniejących kontraktów i umów.
Właściwe organy krajowe nie udzielają zezwolenia, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy, aby przypuszczać, że użytkownik końcowy może być wojskowym użytkownikiem końcowym, osobą lub podmiotem wymienionym w załączniku IV, towary mogą mieć wojskowe zastosowanie końcowe lub wywóz jest przeznaczony dla lotnictwa lub przemysłu kosmicznego.
Jeżeli umowa została zawarta przed dniem 26 lutego bezpośrednio z osobą fizyczną lub podmiotem wymienionymi w załączniku IV, właściwe organy krajowe mogą zezwolić na jej kontynuację, pod warunkiem że eksporter złoży wniosek o takie zezwolenie przed dniem 1 maja 2022 r.
W rozporządzeniu w sprawie sankcji nie ma odniesienia do okresu ważności takiego zezwolenia.
Jeżeli umowa przewiduje wywóz produktu kontrolowanego podwójnego zastosowania, eksporter musi przed dokonaniem wywozu uzyskać niezbędne zezwolenie na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania.
16 marca 2022
Aby ułatwić wydawanie zezwoleń na istniejące umowy, w załączniku IX do rozporządzenia w sprawie sankcji zamieszczono wzór zawierający obowiązkowe elementy informacji, które eksporter ma przekazać właściwemu organowi państwa członkowskiego, w którym eksporter ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jeżeli produkt jest objęty zakresem stosowania unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania, eksporter musi również spełnić wymogi wynikające z tego rozporządzenia.
Wykaz właściwych organów państw członkowskich jest dostępny w załączniku I do rozporządzenia w sprawie sankcji.
Wykaz właściwych organów państw członkowskich na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej6 . Kopia tego wykazu jest dostępna na stronie internetowej Komisji poświęconej kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania.
__________________
6 Nota informacyjna - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/821 ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania (Dz.U. L 206 z 11.6.2021, s. 1): Informacje na temat środków przyjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 4, 6 i 7, 9, 11, 12, 22 i 23
16 marca 2022
Nie. Odstępstwa zawarte w art. 2 ust. 5 i art. 2a ust. 5 są przeznaczone dla zastosowań niewojskowych i użytkowników niewojskowych. Artykuł 2 ust. 7 i art. 2a ust. 7 stanowią, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie wniosków o udzielenie zezwolenia właściwe organy krajowe nie mogą udzielić zezwolenia, jeżeli mają uzasadnione podstawy, aby sądzić, że użytkownik końcowy może być użytkownikiem wojskowym lub że towary mogą mieć wojskowe zastosowanie końcowe.
Zgodnie z art. 2b ust. 1 lit. b) można zezwolić na objęcie umowy prawami nabytymi w przypadku, gdy użytkownik końcowy jest podmiotem lub osobą fizyczną wymienioną w załączniku IV.
16 marca 2022
Realizacja umów, w których elementy zostały dostarczone, a sprzedawca musi podjąć pewne działania (np. rozmowy techniczne z klientem, formalny odbiór produktu/elementów, testowanie, zamknięcie umowy i płatność za kamienie milowe), wymaga upoważnienia do realizacji tych części umowy, które dotyczą usług posprzedażnych.
16 marca 2022
Artykuły 2 ust. 5, 2a ust. 5 i 2b ust. 1 lit. b) nie definiują terminu "umowy". Biorąc pod uwagę, że przedmiotem i celem tych przepisów jest umożliwienie eksporterom, pod warunkiem uzyskania zezwolenia, wywiązywania się ze zobowiązań umownych na mocy odpowiedniego prawa krajowego, to do właściwych organów krajowych należy ocena, czy na mocy ich prawa krajowego doszło do zawarcia umowy.
Ogólnie rzecz biorąc, w kontekście sankcji unijnych umowę uważa się za zawartą, jeśli zawiera wszystkie elementy niezbędne do realizacji transakcji (takie jak produkt, cena, ilości, terminy dostaw, warunki realizacji itp.) Jeśli brakuje jednego z tych zasadniczych elementów i w związku z tym wymagałoby to podpisania kolejnej umowy, umowy początkowej nie należy uważać za umowę.
16 marca 2022
Rozporządzenie w sprawie sankcji zakazuje "sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu, bezpośrednio lub pośrednio, [produktów objętych sankcjami], niezależnie od tego, czy pochodzą one z Unii, na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji lub do użytku w Rosji". Zakazuje również "świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie zakazów" zawartych w rozporządzeniu.
Eksporter z UE musiałby zatem wystąpić o zezwolenie do właściwych organów krajowych na mocy art. 2 ust. 5, art. 2a ust. 5 i art. 2b ust. 1 lit. b), aby uzyskać zgodę na realizację kontraktu wymagającego wywozu produktu objętego porozumieniem do Rosji lub do użytku w Rosji.
Jeśli spółka zależna podmiotu rosyjskiego ma siedzibę w UE, sama jest zobowiązana do przestrzegania rozporządzenia w sprawie sankcji.
Eksporterzy UE muszą również zapewnić, że produkty objęte zakazem nie dotrą do podmiotów ujętych w wykazie pośrednio (przez nieujęte w wykazie filie tych podmiotów lub inne podmioty przez nie kontrolowane, lub przez pośrednika). Sprzedaż, dostawa, przekazywanie lub wywóz produktów objętych zakazem do pośrednika będącego stroną trzecią jest również zabroniona, jeżeli produkty te miałyby dotrzeć do podmiotu wymienionego w wykazie. W każdej sytuacji eksporterzy z UE powinni zachować należytą staranność w stosunku do swoich partnerów biznesowych i ostatecznego miejsca przeznaczenia towarów.
Eksporterom z UE zabrania się ponadto świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest obejście tych ograniczeń.
16 marca 2022
Zakres zastosowania rozporządzenia w sprawie sankcji jest określony w art. 13; sankcje UE nie mają zastosowania eksterytorialnego. Rozporządzenie w sprawie sankcji ma zastosowanie między innymi do każdej osoby będącej obywatelem państwa członkowskiego, przebywającej na terytorium Unii lub poza nim, oraz do każdej osoby prawnej, podmiotu lub organu, przebywających na terytorium Unii lub poza nim, zarejestrowanych lub utworzonych na mocy prawa państwa członkowskiego.
Spółki zależne spółek UE są zakładane zgodnie z prawem kraju przyjmującego, a zatem obowiązują je przepisy kraju przyjmującego. Niemniej jednak obywatele UE pracujący dla tej spółki zależnej są osobiście związani sankcjami UE i mogą zostać pociągnięci do osobistej odpowiedzialności za udział w transakcjach naruszających sankcje UE. Na przykład, nawet jeśli spółka zależna sama uczestniczyła w transakcji, obywatele UE ułatwiający transakcję mogą nadal być objęci klauzulą przeciwko obchodzeniu przepisów, jeśli "uczestniczą w działaniach", których celem lub skutkiem było obejście głównego zakazu. Ponadto istotne byłyby decyzje podejmowane przez zagraniczną spółkę zależną, które muszą być zatwierdzone/zaakceptowane przez unijną spółkę dominującą, ponieważ ta ostatnia jest związana w odniesieniu do swoich własnych działań.
16 marca 2022
Jeśli firma z siedzibą w UE sprawuje wyłączną lub wspólną kontrolę nad spółką joint venture utworzoną w Rosji i podlegającą prawu rosyjskiemu, a produkt jest przeznaczony do wyłącznego użytku spółki joint venture, można ubiegać się o zezwolenie na wywóz tego produktu. Aby uzyskać informacje na temat odstępstw mających zastosowanie do eksportu w celu realizacji kontraktów zawartych przed 26 lutego 2022 r., należy zapoznać się z pytaniami 25-27.
16 marca 2022
Termin "inne usługi" ma charakter ogólny. Obejmuje on wszystkie usługi, które są "związane z towarami i technologią, o których mowa w ustępie 1, oraz z dostarczaniem, produkcją, konserwacją i użytkowaniem tych towarów i technologii, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji lub do użytku w Rosji".
16 marca 2022
Na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania właściwe organy państw członkowskich wydają zezwolenia na wywóz produktów podwójnego zastosowania w oparciu o ocenę poszczególnych przypadków. Jeżeli właściwe organy krajowe mają podstawy do dokonania przeglądu swojej poprzedniej oceny, art. 16 ust. 1 unijnego rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania umożliwia im unieważnienie, zawieszenie, zmianę lub cofnięcie już wydanego zezwolenia na wywóz.
Może to wynikać m.in. ze zmiany oceny ryzyka związanego z określonym zastosowaniem końcowym, użytkownikiem końcowym lub miejscem przeznaczenia lub z dalszych ograniczeń w handlu towarami, które mogły zostać przyjęte po wydaniu zezwolenia na wywóz. Mogą jednak istnieć również inne powody, dla których właściwy organ krajowy może unieważnić, zawiesić, zmienić lub cofnąć zezwolenie na wywóz.
Rozporządzenie w sprawie sankcji umożliwia właściwym organom krajowym unieważnienie, zawieszenie, zmianę lub cofnięcie zezwolenia, które zostały przez nie przyznane, jeżeli uznają one, że takie unieważnienie, zawieszenie, zmiana lub cofnięcie jest konieczne do skutecznego wykonania rozporządzenia w sprawie sankcji.
16 marca 2022
Rozporządzenie w sprawie sankcji nie ma wpływu na przywóz z Rosji.
Importerzy z UE powinni jednak zachować należytą staranność i dopilnować, aby ten przywóz i związane z nim płatności nie naruszały innych środków ograniczających UE.
W szczególności rozporządzenie Rady (UE) nr 269/20147 nakłada zamrożenie aktywów na określone osoby i zakazuje udostępniania im, bezpośrednio lub pośrednio, funduszy lub zasobów gospodarczych. Dotyczy to również płatności za towary i usługi.
Ponadto rozporządzenie Rady (UE) nr 692/20148 zabrania importu z Krymu i Sewastopola, a rozporządzenie Rady (UE) 2022/2639 zabrania importu z niekontrolowanych przez rząd obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie. Należy odpowiednio uwzględnić ryzyko przekierowania towarów przez Rosję.
Więcej szczegółów na temat unijnych środków ograniczających przyjętych w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie można znaleźć na mapie sankcji UE
____________________
7 Rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających lub zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy, Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6-15.
8 Rozporządzenie Rady (UE) nr 692/2014 z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, Dz.U. L 183 z 24.6.2014, s. 9.
9 Rozporządzenie Rady (UE) nr 2022/263 z dnia 23 lutego 2022 r. dotyczące środków ograniczających w odpowiedzi na uznanie obszarów niepodlegających kontroli rządu w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie oraz rozmieszczenie rosyjskich sił zbrojnych na tych obszarach, Dz. U. L 42I z 23.2.2022, s. 77-94.
16 marca 2022
Od dnia 26 lutego 2022 r. eksport produktów podwójnego zastosowania do Rosji jest zabroniony, nawet do celów cywilnych. Niektóre wyłączenia i odstępstwa wymienione w rozporządzeniu w sprawie sankcji, jak również zastosowanie "klauzuli praw nabytych", nadal umożliwiają eksport produktów podwójnego zastosowania w bardzo szczególnych przypadkach i na bardzo rygorystycznych warunkach, w tym w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych zezwoleń na eksport.
W związku z tym rozporządzenie w sprawie sankcji nie zobowiązuje właściwych organów krajowych do zawieszenia lub cofnięcia zezwoleń przyznanych na podstawie rozporządzenia w sprawie produktów podwójnego zastosowania. Wymaga ono raczej, aby ten sam wywóz był zgodny z nowymi zakazami dotyczącymi wywozu produktów podwójnego zastosowania określonymi w rozporządzeniu w sprawie sankcji i mógł być kontynuowany jedynie na podstawie zwolnienia lub odstępstwa.
16 marca 2022
Nie. Rozporządzenie w sprawie sankcji ma zastosowanie od 26 lutego 2022 roku. Nie przewiduje ono szczególnych mechanizmów elastyczności w odniesieniu do elementów, które w tym dniu były w trakcie realizacji na terytorium Unii Europejskiej.
16 marca 2022
Towary znajdujące się w UE, których ostatecznym miejscem przeznaczenia jest Rosja i które znajdują się na liście sankcji, wchodzą w zakres art. 2, 2a i 2b rozporządzenia w sprawie sankcji. Zakaz sprzedaży, dostawy, przekazywania lub eksportu tych towarów, bezpośrednio lub pośrednio, obejmuje zakaz tranzytu przez terytorium UE. Tranzyt towarów objętych zakazem między państwami trzecimi przez terytorium UE jest zatem zabroniony.
Tranzyt zewnętrzny, przeładunek, przeładunek powrotny, reeksport z wolnego obszaru celnego, czasowo składowany i bezpośrednio reeksportowany z magazynu czasowego składowania, wprowadzony na obszar celny Unii na tym samym statku lub samolocie, który zabierze je z tego terytorium bez rozładunku, oraz wszelkie inne przemieszczenia towarów wwożonych do UE i przeznaczonych do Rosji, będą podlegały ocenie ryzyka przez organy celne, które mogą zdecydować, czy dana przesyłka znajduje się w zakresie sankcji i w związku z tym wymaga kontroli. Towary te znajdowałyby się pod dozorem celnym do czasu opuszczenia przez nie obszaru celnego Unii (zob. art. 267 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny).
16 marca 2022
Kontrole przewidziane w rozporządzeniu w sprawie sankcji mają również zastosowanie do "sprzedaży, dostawy lub przekazywania" produktów podwójnego zastosowania i produktów "zaawansowanej technologii" oprócz ich eksportu, a zatem również do sprzedaży, dostawy lub przekazywania produktów już znajdujących się w Rosji, na przykład gdy produkty te są przechowywane w zapasach przedsiębiorstwa UE w Rosji (np. oddziału przedsiębiorstwa UE w Rosji).
16 marca 2022
Rozporządzenie w sprawie sankcji nie ma wpływu na eksport towarów kontrolowanych, które mają być dostarczone do krajów trzecich, nawet w przypadku tranzytu przez Rosję. Jednym z elementów, które należy wziąć pod uwagę, jest wysokie ryzyko zmiany przeznaczenia takich towarów lub inne możliwe ryzyko obejścia rozporządzenia o sankcjach.
16 marca 2022
Ograniczenia eksportu na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji nie mają zastosowania do transakcji zawieranych wyłącznie w UE między przedsiębiorstwami mającymi siedzibę w UE. Szczegółowe informacje na temat umów z podmiotami z siedzibą w UE powiązanymi z osobami lub podmiotami umieszczonymi w wykazie można znaleźć również w pytaniu 31.
Niezależnie od rozporządzenia w sprawie sankcji, niektóre osoby i podmioty rosyjskie są objęte indywidualnymi ograniczeniami finansowymi, np. na mocy rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014. Ograniczenia te obejmują zamrożenie aktywów i zakaz bezpośredniego lub pośredniego udostępniania funduszy lub zasobów gospodarczych wymienionym osobom i podmiotom. Udostępnianie funduszy lub zasobów gospodarczych podmiotom nienotowanym na giełdzie, które są własnością lub są kontrolowane przez osobę lub podmiot notowany na giełdzie (w tym płatności w zamian za towary), będzie z zasady uznawane za pośrednie udostępnianie ich tym ostatnim, chyba że można w sposób racjonalny stwierdzić, na zasadzie jednostkowych przypadków przy zastosowaniu podejścia opartego na ryzyku, z uwzględnieniem wszystkich istotnych okoliczności, że fundusze te nie dotrą do osoby lub podmiotu notowanego na giełdzie. Zakazane jest również udostępnianie funduszy lub zasobów gospodarczych pośrednikowi będącemu osobą trzecią, jeśli aktywa te miałyby przynieść korzyść osobie lub podmiotowi wymienionym na liście. W każdej sytuacji eksporterzy z UE powinni zachować należytą staranność w stosunku do swoich partnerów biznesowych i ostatecznego przeznaczenia funduszy lub zasobów gospodarczych.
Eksporterom z UE zabrania się ponadto świadomego i celowego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest obejście tych ograniczeń.
16 marca 2022
Udostępnianie kontrolowanej technologii (w tym wiedzy lub wartości niematerialnych i prawnych) osobom z zagranicy stanowi rodzaj niematerialnego transferu technologii, znanego również jako "uznany eksport".
Artykuły 2 i 2a rozporządzenia w sprawie sankcji zabraniają sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu, bezpośrednio lub pośrednio, towarów i technologii podlegających środkom na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji lub do użytku w Rosji. Wymagania dotyczące kontroli pomocy technicznej rozszerzają również kontrolę na obcokrajowców w UE. Dlatego też firmy powinny ograniczyć dostęp personelu rosyjskiego do takiej wiedzy lub technologii, jeżeli taka wiedza i technologia byłyby wykorzystywane w Rosji.
16 marca 2022
Podmioty gospodarcze z UE powinny wdrożyć odpowiednie procedury należytej staranności, aby zagwarantować, że wywożone przez nie produkty objęte programem nie są kierowane do Rosji. Mogą one obejmować na przykład klauzule umowne z partnerami biznesowymi z krajów trzecich, które powodują odpowiedzialność w przypadku, gdy partnerzy ci ponownie wywożą produkty do Rosji, a także weryfikacje ex post.
Wdrażanie i egzekwowanie sankcji należy do państw członkowskich. Komisja monitoruje wdrażanie i egzekwowanie sankcji przez państwa członkowskie. Jeżeli produkt objęty sankcjami wywieziony z UE do państwa trzeciego jest ponownie wywieziony do Rosji, właściwe organy krajowe mogą uznać brak zachowania należytej staranności przez eksportera z UE za naruszenie rozporządzenia w sprawie sankcji. Jeżeli eksporter z UE świadomie i celowo nie zachowuje należytej staranności, może to być uznane za udział w programie obchodzenia sankcji.
16 marca 2022
Zakres terytorialny rozporządzenia w sprawie sankcji jest ograniczony do UE. Istnienie unii celnej między Turcją a Unią nie oznacza automatycznego rozszerzenia terytorialnego zakresu sankcji - nie zostało to przewidziane w Porozumieniu UE-Turcja o unii celnej. Umowa ta stanowi, że Turcja ma obowiązek dostosowania środków do wspólnej polityki handlowej Unii Celnej. Z drugiej strony, ponieważ sankcje mają podstawę prawną związaną ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE, nie podlegają zobowiązaniu Turcji do dostosowania swoich środków do Wspólnej Polityki Handlowej Unii Celnej. Pod tym względem Turcja jest traktowana jak każde inne państwo trzecie, które nie stosuje tych samych sankcji co UE.
16 marca 2022
Zgodnie z Protokołem między Irlandią a Irlandią Północną, a konkretnie z sekcją 47 załącznika 2 do tego protokołu, sankcje na podstawie art. 215 TFUE mają automatyczne zastosowanie także do Irlandii Północnej, o ile dotyczą handlu towarami. Oznacza to, że ograniczenia wynikające z rozporządzenia w sprawie sankcji dotyczące handlu towarami mają zastosowanie także do handlu między Irlandią Północną a Rosją.
Ponadto zastosowanie mają ogólne zasady dotyczące zakresu stosowania rozporządzenia w sprawie sankcji określone w art. 13.
16 marca 2022
Rozporządzenie w sprawie sankcji nie przewiduje rekompensaty dla firm eksportujących do Rosji produkty objęte sankcjami.
16 marca 2022
Praca z krajami partnerskimi
Zakres ograniczeń eksportowych został ściśle skoordynowany z krajami, które mają zastosować zasadniczo równoważne środki handlowe. Dotyczy to w szczególności Stanów Zjednoczonych, gdzie nasza współpraca opiera się na zaangażowaniu w ramach Rady ds. handlu i technologii UE-USA. Po przyjęciu środków nasza współpraca zostanie zintensyfikowana w celu zapewnienia odpowiedniej koordynacji i równych szans dla przedsiębiorstw z UE i USA.
Rozporządzenie w sprawie sankcji zawiera wykaz krajów partnerskich, który może zostać zmieniony w celu dodania innych krajów, które stosują zasadniczo równoważne środki handlowe.
16 marca 2022
Do celów tych środków "państwa partnerskie" to państwa, które stosują zestaw środków ograniczających wywóz zasadniczo równoważnych ze środkami określonymi w rozporządzeniu w sprawie sankcji. Wykaz państw partnerskich znajduje się w załączniku do rozporządzenia i od 26 lutego 2022 r. obejmuje on Stany Zjednoczone.
Pojęcie "kraju partnerskiego" ma kilka wymiarów związanych z art. 2 i 2a rozporządzenia w sprawie sankcji:
Po pierwsze, podmioty będące własnością lub kontrolowane przez przedsiębiorstwo z kraju partnerskiego kwalifikują się do takiego samego wyjątku, jak podmioty będące własnością lub kontrolowane przez przedsiębiorstwo z państwa członkowskiego. W związku z tym państwa członkowskie mogą zezwolić na sprzedaż, dostawę, przekazanie lub wywóz towarów i technologii objętych zobowiązaniami lub na świadczenie powiązanej pomocy technicznej lub finansowej na rzecz tych przedsiębiorstw, pod warunkiem że nie są one przeznaczone do użytku wojskowego lub dla końcowego użytkownika wojskowego.
Po drugie, państwa członkowskie mogą zezwolić na sprzedaż, dostawę, transfer lub eksport towarów i technologii objętych programem lub świadczenie powiązanej pomocy technicznej lub finansowej przeznaczonej dla przedstawicielstw dyplomatycznych krajów partnerskich znajdujących się w Rosji.
Po trzecie, UE będzie w stosownych przypadkach i na zasadzie wzajemności wymieniać informacje z krajami partnerskimi w celu wspierania skuteczności ograniczeń wywozu na mocy rozporządzenia w sprawie sankcji oraz spójnego stosowania środków ograniczających wywóz stosowanych przez kraje partnerskie.
16 marca 2022
Stany Zjednoczone odstąpiły od tzw. zasady bezpośrednich produktów zagranicznych (sekcja 734.9 EAR) oraz zasady de-minimis (sekcja 734.4(a) EAR) w odniesieniu do produktów zaawansowanej technologii wymienionych w załączniku VII. Stany Zjednoczone odstąpiły również od zasady FDPR w przypadku produktów podwójnego zastosowania.
Ponadto USA nie będą stosować kontroli eksterytorialnej w odniesieniu do produktów, w przypadku których produkty objęte kontrolą wymienione w załączniku VII stanowią podstawowy element wywożonego produktu, ale sam wywożony produkt nie jest objęty rozporządzeniem w sprawie sankcji, pod warunkiem że właściwy organ krajowy dochowa należytej staranności określonej w art. 2 ust. 7 i art. 2a ust. 7 rozporządzenia w sprawie sankcji.
16 marca 2022
Inne różne pytania
Nie. Dodatkowe sankcje nałożone na Białoruś, w tym dalsze ograniczenia w handlu, zostały określone w rozporządzeniu Rady (UE) 2022/355 z dnia 2 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 765/2006 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi. W dużej mierze odzwierciedlają one jednak podejście przedstawione powyżej.
16 marca 2022
Załącznik - Orientacyjna tabela korelacji tymczasowej dla pozycji wymienionych w załączniku VII do rozporządzenia w sprawie sankcji
Zintegrowana taryfa celna Wspólnoty (TARIC), przechowywana w bazie danych Komisji, zawiera środki importu i eksportu stosowane w odniesieniu do konkretnych towarów, takie jak zawieszenia taryfowe, kontyngenty taryfowe, preferencje taryfowe, cła antydumpingowe, ograniczenia ilościowe, embarga, a także kontrole eksportu.
Integrując i kodując te środki, TARIC zapewnia ich jednolite stosowanie przez wszystkie państwa członkowskie i daje wszystkim podmiotom gospodarczym jasny obraz wszystkich środków, jakie należy podjąć przy przywozie do UE lub wywozie towarów z UE.
Jeśli chodzi o pozycje wymienione w załączniku VII do rozporządzenia (UE) 2022/328, środki TARIC na poziomie 8-cyfrowym zostały udostępnione 4 marca zainteresowanym organom i zainteresowanym stronom.
16 marca 2022
Tabela korelacji łączy towary wymienione w załączniku VII z odpowiadającymi im kodami towarowymi określonymi zgodnie z zasadami Wspólnej Taryfy Celnej i Nomenklatury Scalonej (CN). Odpowiadające im 8-cyfrowe kody CN określają klasyfikację celną towarów oraz kody, które należy wpisać w zgłoszeniu celnym.
Niniejsza tabela korelacji nie jest wiążąca i nie narusza zobowiązań przedsiębiorcy wynikających z kontroli wywozu i środków ograniczających, które będą sprawdzane w szczególności przy składaniu zgłoszenia celnego.
Należy zauważyć, że w wielu przypadkach wykaz kodów CN w tabeli korelacji nie jest wystarczający. Aby wyciągnąć wnioski, czy dany towar jest objęty środkami, konieczna jest dodatkowa ocena techniczna. Ta dodatkowa ocena jest konieczna, ponieważ w wielu przypadkach opis kodu CN nie jest na tyle szczegółowy, aby dokładnie odpowiadał tekstowi kontrolnemu pozycji z załącznika VII. Należy zauważyć, że ta tabela korelacji nie obejmuje korelacji z oprogramowaniem z następujących powodów:
-
Klasyfikacja CN nie jest oparta na zawartości oprogramowania, ale na jego nośniku (napęd flash, DVD itp.);
-
Oprogramowanie jest często eksportowane jako część powiązanego sprzętu lub produktów i dlatego kod CN, który ma być zadeklarowany przez eksportera, to ten, który odnosi się do sprzętu lub produktów;
-
w większości przypadków oprogramowanie nie jest przesyłane do odbiorcy za pośrednictwem urzędu celnego, lecz za pośrednictwem chmury lub dowolnego serwera obliczeniowego.
Należy również zauważyć, że ta tabela korelacji nie zawiera korelacji z technologią, ponieważ eksport wartości niematerialnych i prawnych nie jest zgłaszany w urzędzie celnym.
Kody CN pochodzą z Nomenklatury Scalonej określonej w art. 1 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 2022 i określone są w załączniku I do tego rozporządzenia, które obowiązują w momencie publikacji rozporządzenia w sprawie sankcji. Tabela korelacji będzie w stosownych przypadkach zmieniana w związku ze zmianami w wykazie towarów w załączniku VII lub w odpowiadających im kodach towarowych.
Dla większej jasności, główne komponenty obejmują wszelkie zmontowane elementy, które tworzą część elementu końcowego, bez którego ten element końcowy nie działa.
16 marca 2022